Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 januari 2023
ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,4 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,23 ct ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,4 g, gravyr.
RING, 9K guld, blå topas ca 8,00 ct, vita safirer ca 0,18 ctv, certifikat Juwelo, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g, etui.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, sterlingsilver, längd 44 cm, vikt 12,4 g, påse, originaletui.
TIFFANY & CO, hänge med kedja, sterlingsilver, längd 44 cm, vikt 23,6 g, påse, origianletui.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, ca 7-8 mm, höjd 25 mm, stift, saknar snurrebussar.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca W/SI, 6 trapetslipade diamanter ca 0,21 ctv, stl 14,5 mm, vikt 3,2 g, skev ringskena, sliten rodinering.
LINKS OF LONDON, armband, delvis förgyllt sterlingsilver, längd 20,5 cm, vikt 4,5 g, originalpåse och kartong.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv ca TW(G)/VS, vikt 0,9 g, stift.
RING, sterlingsilver, smaragdslipad safir ca 1,00 ct, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g, safiren har slitna fasettkanter.
TRESTENSRING, 18K guld, 2 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, en diamant saknas.
RING, 18K guld, rosenslipad diamant, stl ca 16,5 mm, Peter, Gökblad, Göteborg 1800-tal, vikt 2,5 g, diamanten med nagg och skador, skev ringskena.
RING, 18K guld, briljantslipade och rosenslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 1,5 g, några rosneslipade diamanter saknas.