Avslutad | Aficionado – Torsdag 12 januari 2023
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 5 Francs, 1812 Cr, Frankrike, Napoleon, kvalité ca 1?, diameter 38 mm, vikt 24,3 g.
Medaljer Minnen
MINNE, silver, Oscar I:s begravning, 1859, diameter 31 mm, vikt 12,7 g, av Lea Ahlborn, borrad och sedan fylld med en tennlödning.
Medaljer Minnen
MINNE, vitmetall, OS 1912, deltagare, diameter 50 mm, vikt 47,6 g, av Erik Lindberg, något kantstött.
Mynt Svenska mynt
KASTMYNT, silver, Oscar IIs kröning, 1873, kvalité ca 01, diameter 31 mm, vikt 12,7 g, av Lea Ahlborn, etui, beläggning.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1815, Karl XIII, kvalité ca 1, diameter 40 mm, vikt 29,3 g, mindre repor, kantskada.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Speciedaler, 1845, Danmark, kvalité ca 1, diameter 38 mm, vikt 28,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rigsdaler, 1855, Danmark, kvalité ca 1+, diameter 31 mm, vikt 14,4 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rigsbankdaler, 1818, Danmark, kvalité ca 1/1+, diameter 30 mm, vikt 14,3 g.
Medaljer Ordenstecken
MINIATYR, 18K guld, St Mauritius och St Lazarus orden, emalj, Italien, längd 17 mm, vikt med band 2,2 g.
VÄSKA, LOUIS VUITTON, Discovery Messenger Bag, svart damier infini läder, silverfärgade beslag, 20x25x5 cm, kvitto från 2020, dustbag, originalkartong.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, förgylld, emalj, Belgiska Kronorden, bredd 37 mm, vikt med band 20,1 g.
Visa varaMedaljer Ordenstecken
SLÄPA, guld / silver / förgylld, 3 miniatyrer, emalj, total vikt 8,1 g, varierande guldhalt, skada på en miniatyr.
Mynt Svenska mynt
3 MYNT, silver, 1 Krona, 1916 ca 1+/01, 1929 ca 1+ och 1942 med årtal under bilden ca 1/1+, total vikt 22,4 g.