Avslutad | Klockor – Lördag 3 december 2022
must de CARTIER, Tank, Cal 057, Boett nr. 96793 / 5057001, damur, 20,5 x 20 (28) mm, förgyllt silver (förgyllning delvis bortnött), quartz, mineralglas, viklås i doublé, ca 1990.
OMEGA, Seamaster 600 (T Swiss Made T), Cal 611, Serie nr. 22373890, Ref nr. JD 136.012, Boett nr. 136.012, herrur, 32,5 mm, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, datum, ca 1965, metallänk ej original.
OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 561, Serie nr. 19671874, Ref nr. CD 168.005, Boett nr. 168.005 (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla/visare, ca 1962, metallänk ej original.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 10739345, Ref nr. CK 2383, Boett nr. 2383 5 / 480, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, renoverade visare, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1946.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, frackur, 45 mm, Cal 952, Serie nr. 2134993, Ref nr. 5201, Boett nr. 2232418, 18K guld, ankargång, ca 1973, läderpåse, etui.
ROLEX, Oyster Perpetual, Air-King, Chronometer, Ref nr. 114234, Serie nr. M610155, Cal 3130, Verk nr. 3 2029893, Boett nr. 2330, herrur / unisex, 34,5 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (repor/nagg), diamanturtavla (11 st. 8/8) Oysterlänk, viklås (Oysterclasp), Ref nr. 70190-EO12, cert, juni 2009, box, ytterkartong.
CARTIER, Pasha C, Cal 049 (ETA 2891A2), Verk nr. 74139, Boett nr. 2324/CC322179, herrur, 35,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, defekt (servicebehov), buckla (se bild), integrerad originallänk, viklås, längd 160 mm, ca 1998.
LONGINES, Dolce Vita, Cal 178, Serie nr. 29469208, Ref nr. L5.155.4.16.6, Boett nr. L5.155.4, damur, 20 x 24,5 (30) mm, stål, quartz, safirglas, liten sekundvisare, originallänk, viklås, Ref nr. 27634/EI, längd 167 mm, cert, juni 2000.
OMEGA, fickur, 50 mm, savonett, Cal 37.6S 17P, Serie nr. 8516992, Boett nr. 9434092, 14K guld (Boliden), ankargång, bucklor, ca 1939.
LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 280, Serie nr. 12401907, Boett nr. 7284 2 / 67, 18K guld, manuell, plexiglas (skadat), skadad urtavla, skadad boett (böjda bandhorn), läderband, ca 1962, box (ej tidsenlig).
TAG HEUER, Connected Modular, s.k. "Smartwatch", Serie nr. PE0538HR6380609, Ref nr. SAR8A80.FT6045, unisex, 46 mm, titan/svart PVD, digital (se fördjupad information), batteridriven, safirglas, gummiband, viklås i titan, Ref nr. FC5063-Y-N2, laddutrustning, extra gummiband, cert (digitalt), oktober 2016, box, ytterkartong.
Klockor Rado
RADO, Centrix, Cal ETA C07611, Serie nr. 14067281, PIC nr. R22860023, Ref nr. 01.763.3860.4.202, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås (titan), Ref nr. 03608 / 09, ca 2017, serviceetui.
OMEGA, Seamaster, Calendar, "Big Seahorse Case Back", Cal 503, Serie nr. 16524936, Ref nr. KO 2849, Boett nr. 2849 8 SC, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, OBS: 1 st. verkhållare avbruten, läderband, ca 1958.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (-T Swiss T-), Ref nr. 6917, Serie nr. 5965077, Cal 2030, Verk nr. 745278, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås (2001), Ref nr. 62523D-18-DE4/468 B, ca 1979.
Klockor Bucherer
BUCHERER, Newton, Boett nr. 256.726, damur, 26 mm, bicolour, quartz, safirglas (repor), datum, originallänk, viklås, ca 2000.
OMEGA, herrur, 24,5 x 28,5 mm, Cal 620, Serie nr. 23424564, Ref nr. BA 111.060, Boett nr. 111060, 18K guld, manuell, safirglas, originallänk i 18K guld (vriden), längd 178-185 mm, totalvikt 66,3 gram, cert, mars 1968, box.
OMEGA, damur, 14 x 18 mm, Cal 484, Serie nr. 25425256, Boett nr. 8101 987076, 18K guld, manuell, plexiglas, integrerad originallänk, Ref. 711.816, längd 162-168 mm, totalvikt 38,6 gram, cert, mars 1968, box.
OMEGA, Constellation (T Swiss Made T), Chronometer, Cal 1001, Serie nr. 30131230, Ref nr. ST 368.847, Boett nr. 168.047 / 368.847 (S.F), herrur, 33 x 39,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 1186/215, ca 1969.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 14563309, Ref nr. CK 2791, Boett nr. 2791-5, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
LONGINES, Dolce Vita, Serie nr. 30125698, Ref nr. L5.158.0.16.6, Boett nr. L5.158.0, damur, 16 x 20,5 (25) mm, stål, quartz, safirglas (repor), liten sekundvisare, briljanter på boetten (28 st. ca TW/VVS, ca 0,28 ctv), originallänk, viklås, Ref nr. 27647, cert, februari 2001, box, ytterkartong.