Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 15 december 2022
HÄNGE/KEDJA, förgyllt sterlingsilver, hänge med dikt av PDA Atterbom, höjd 45 mm, längd 61 cm, vikt 33,2 g, visst slitage på förgyllningen på kedjan.
HÄNGE/KEDJA, silver, profil av kvinna, Guldsmederna Lindqvist & Timbert, Stockholm 1948, längd 47 cm, vikt 9,5 g.
HERMANN SIERSBOL, hänge/kedja, hjärta, sterlingsilver, Danmark, mått 62x48 mm, längd 60 cm, vikt 26,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, höjd 5 mm, stift, vikt 0,9 g.
HÄNGE, 14K vitguld, 4 blå safirer, 25 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/P, höjd 33 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 18 mm, vikt 3,6 g, diamanter med nagg och skador.
HELALLIANSRING, 18K guld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 16 mm, vikt 1,6 g, några diamanter med nagg.
HÄNGE, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS, längd 2,8 cm, vikt 1,7 g .
HELALLIANSRING, ca 12K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, blandade färger samt mycket rikligt med inneslutningar stl 17 mm, vikt 2,5 g, diamanterna har nagg och skador.
GLEN ROLL, manschettknappar, koppar/sterlingsilver, G Dahlgren & Co, Malmö 1987, vikt 27,0 g, etui.
SKOSPÄNNE, silver och strass, ca år 1900, 6,0 x 4,7 cm, Frankrike, tillverkarens initialer AP vikt 33,9 g.
DAVID ANDERSEN, brosch, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Norge, längd 70 mm, vikt 8,3 g.