Avslutad | Moderna – Lördag 17 december 2022
RING, 18K vitguld, baguettslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW/P, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, snögubbe, sterlingsilver, odlade pärlor, emalj, safirer, Anna Mandelstam, höjd 44 mm, vikt 9,4 g, krokar, originalask.
ARMRING, sterlingsilver, Hans Hansen, Danmark, diameter, 65 mm, vikt 41,9 g, något skev.
ÖRHÄNGEN, snögubbe, sterlingsilver, Tahiti - och odlade pärlor, emalj, safirer, ca 8,25 samt 11,9 mm, Anna Mandelstam, höjd 43 mm, vikt 8,6 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver/18K guld, emalj, kalcedon, collibri collection, Mandelstam, höjd 39 mm, vikt 3,8 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,58 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 4,4 g.
BVLGARI, ring, B.zero, 4 band, 18K roséguld, vit keramik, ref. nr EB 37735, stl 18 mm (57), vikt 11,3 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/VS, stift, längd 3,5 cm, vikt 2,7 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,29 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 2,4 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 21 briljantslipade diamanter ca 1,73 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, varav mittstenarna ca 0,64 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stift, vikt 3,6 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,39 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 7,0 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett.
STIGBERT, 18K guld, ametist, Engelbert, 1952, stl 19 mm, vikt 12,6 g, signerad, ametisten med slitna fasettkanter, repor och nagg.