Avslutad | Moderna – Lördag 17 december 2022
ETSUKO MINOWA, hänge/brosch med kedja, sterlingsilver, pärla, Stockholm 1988, längd 50 cm, vikt 36,0 g.
ETSUKO MINOWA, ring, sterlingsilver, Stockholm 1988, stl 16,5+ mm, vikt 10,5 g, öppen ringskena.
RING, 18K roséguld med turmalin 2,64 ct, 67 briljanter 0,34 ctv, W-TCR/SI-P, storlek 16,75 mm, vikt 6,2 g
OLE LYNGGAARD, ring, Love, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,02 ct, Charlotte Lynggaard, stl 16 mm, vikt 6,3 g, påse.
OLE LYNGGAARD, kullås i 18K guld, 3 - radig kedja i oxiderat sterlingsilver, berlocker i silver och 18K guld, Katrine Butterfly, längd 42 cm, originalask.
DIOR, hänge med kedja, 18K guld, serienummer B8252, längd 42 cm, vikt 4,8 g.
Silver Kaffeservis
BORGILA, sockerskål och gräddkanna, sterlingsilver, lock med knopp i form av blomornament, vågbandsbård, Stockholm 1953, höjd 12,5 cm respektive 9,5 cm, totalvikt 630,2 g, gravyr.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 35 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 2,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 67 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 7,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,3 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/SI, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g, mindre nagg på kuletten.
EBBA BRAHE, collier, Taken, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, längd 45 cm, vikt 5,8 g, originaletui och ytterkartong.
BENGT BELLANDER, ring, 18K guld, ovalslipad peridot, Stockholm 1975, stl 17,75 mm, vikt 11,3 g.
TORUN BÜLOW-HÜBE, armring, sterlingsilver, cabochonslipad månsten, diameter 6,5 cm, vikt 10,6 g. (d)
BROSCH, sterlingsilver, cabochonslipad svart stjärndiopsid, rubin, Ateljé Manfred Chevrell, Växsjö 1990, mått 25x65 mm, vikt 18,3 g.
KERSTIN ÖHLIN LEJONKLOU, armband, 18K guld, Östersund 1996, längd 18 cm, vikt 17,7 g.
Silver Fat
REY URBAN, fat, ett par, sterlingsilver, Stockholm 1982-1986, höjd 2 cm, diameter 10,5 cm, signerade, vikt 327,2 g.