Avslutad | Moderna – Lördag 17 december 2022
BVLGARI, örhängen, 18K vitguld, topaser, 14 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, höjd 52 mm, vikt 17,4 g, stift.
COLLIER, 18K vitguld, 12 droppslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-SI, längd 41-43 cm, vikt 6 g.
OLE LYNGGAARD, collier, Hearts Necklace, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 5,8 g.
OLE LYNGGAARD, hänge, Tornerose, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, ca TW/VS, brioletteslipad akvamarin, höjd 35 mm, vikt 2,4 g.
CARRERA Y CARRERA, hänge, 18K vitguld, kors, referensnummer 339201, höjd 30 mm, vikt 3,0 g.
PIAGET, ring, Possession, 18K vitguld, 29 carré och 190 briljantslipade diamanter ca 3,27 ctv, ca TW/VVS, diamanter, stl 15,5 mm (49), vikt 9,1 g, en diamant med skada.
WIWEN NILSSON, manschettknappar, silver, Lund 1938, mått 22x 8 mm, signerade, vikt 8,9 g, monogram.
REY URBAN, collier, silver, Stockholm 1966, längd 43 cm, höjd på dekor 3,5-4,2 cm, signerad, vikt 38,2 g.
BENGT LILJEDAHL, hänge med kedja, sterlingsilver, Stockholm 1971, höjd på hänget 7,1 cm, längd 72 cm, vikt 45,8 g.
EFVA ATTLING, armband, Bianca & Stars, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/SI, rosa tyg, totallängd 27 cm, vikt 3,9 g, originaletui, 1 silverdel saknas.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 6,4 g.
CHANEL, ring, Coco Crush, 18K roséguld, briljantslipade diamanter, stl 17,25 mm, bredd 11,3 mm, vikt 18,6 g, slitage, certifikat, originaletui.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, storlek 16,75 mm, vikt 3,8 g.
CHANEL, ring, Coco Crush, 18K vitguld, briljantslipade diamanter, stl 16,5 mm, bredd 6,7 mm, vikt 9,2 g, slitage, originaletui.