Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2022
RING, platina, 2 gammalslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca River/VS, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 17 mm, vikt 7,4 g, en av mittstenarna har liten inverterad natural vid rondisten, enstaka sidostenar har skador och nagg, etui.
RING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 1,11 ctv enligt gravyr, ca W-Cr/VS-SI, stl 20 mm, vikt 5,1 g, diamanter med nagg på kuletten.
ARMBAND, platina/14K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-Ca/VS-P, längd 20 cm, vikt 17,5 g, säkerhetskedja i 18K vitguld, några diamanter har nagg.
ARMBAND, 18K guld, turmaliner, akvamariner, citriner, ametist, längd 17 cm, vikt 21,9 g, extralänk med limekvarts medföljer.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,81 ct, W(H)/VS2, GIA certifikat 15779069, stl 18,5 mm, vikt 5,6 g.
COLLIER, förgyllt silver, rosenkvarts, halvpärlor, antikt, höjd på hänget 4,5 cm, längd 43 cm, vikt 10,0 g.
BROSCH, 18K guld, cabochonslipade blå turmaliner, Birger Haglund, Stockholm 1959, mått 36x36 mm, vikt 11,7 g.
BROSCH, bi, 14K guld/vitguld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,73 cv, ca TW-TCr/VS-SI, troligen Mary Kay, höjd 20 mm, vikt 4,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/SI, vikt 1,7 g, stift.
ARMBAND, 18K guld, pansar, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 52,4 g.
COLLIER, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/VS, stjärnor, längd 42/44 cm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, stjärnor, stift, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, mabépärla 14,5 mm, stl 18 mm, vikt 9,7 g, Ceson Guldvaru AB, Göteborg.
RING, 18K guld, cabochonslipad turkos 16,45 x 11,2 mm, gravyr, stl 18 mm, vikt 6,2 g, M B Stehn, Halmstad 1920.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,9 g.