Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, vikt 1,2 g, stift.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,6 g, fyra briljanter med små nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,8-7,7 mm, lås i sterlingsilver, längd 61 cm, knutet, vikt 36,4 g.
A MICHELSEN, brosch, silver, löv, design Gertrud Engel, Stockholm 1949, mått 50x64 mm, vikt 8,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 1,9 g, nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,9 g, nagg på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 ametister, Hugo Grun & Co, Stockholm 1953, höjd 30 mm, skruvmekanism, vikt 4,7 g, små nagg.
ARMBAND, silver, bergkristall, Martin Öhman, Lycksele 1968, mått 59 mm, vikt 55,0 g.
Visa varaSmycken Trestensring
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g, diamanter med skador,
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g, svaga fattningar.
SYSKONRING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 18,25 mm, vikt 3,8 g, en diamant med skada, lödning mellan fattningarna har spruckit.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g, diamanten med skada.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 1,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 blå safirer ca 0,84 ctv, stl 17 mm, vikt 4,6 g, någon safir med litet nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 6 topaser, höjd 11 mm, stift, vikt 2,0 g, slitage på topaserna.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 8 baguetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/SI, stängbara krokar, vikt 2,1 g, något skeva.