41 - 60 av 506
1234...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 17 november 2022

Klubbad för

RING, 14K guld, behandlad BC jade ca 19,5x10,9 mm, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g, stenen sitter aningen löst i sin fattning.

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 14K guld, behandlad BC jade, ca 20x12 mm, stift/clips, vikt 5,8 g.

Utrop: 2 300 kr

Ädelstenar Pärlor

3 PÄRLOR, odlade sötvattenspärlor, barocka, borrade, större ca 40x20x10 mm, mindre ca 22x17 mm, totalvikt 24,7 g.

550 kr

Utrop: 450 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca TW/P, briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 2,4 g, diamanter med nagg och skador, svaga fattningar.

Utrop: 2 800 kr

Dosor-Etuier Dosor

PUDERDOSA, gulmetall, blå emalj, guilloche, mått 32x42 mm, vikt 16,2 g.

325 kr

Utrop: 350 kr

TRESTENSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 1,6 g, diamanter med kulettfasett.

Utrop: 2 800 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, ca TW-W/VS-SI, Christian Fredriksson, Stockholm 1987, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, enstaka diamanter med nagg.

LJUSSTAKAR, ett par, nysilver, romerska figurer, lövornament, höjd 25 cm, löstagbara manschetter, vikt 905,6 g, något sneda, 1 manschett är skadad.

550 kr

Utrop: 350 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, ljusstakar, ett par, silver, löstagbara manschetter, Stockholm 1856, höjd 16 cm, delvis fyllda, totalvikt 333,5 g.

Utrop: 2 000 kr

MJÖLK-& GRÄDDKANNA, silver, nyrokoko, handtag i rocaille, Johan Gottfrid Åhlén, Enköping 1867, höjd 12,5 cm, vikt 131,7 g, gravyr.

800 kr

Utrop: 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, med markasiter, längd 55 cm, vikt 14,3 g.

Utrop: 450 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10,5-11,5 mm, kullås i 18K guld, längd 45 cm, knutet, vikt 67,5 g.

2 400 kr

Utrop: 2 200 kr

TEKANNA, silver, handtag i rocaille, blomdekor, lock med knopp i form av ros, svenska importstämplar, höjd 19 cm, längd 26 cm, vikt 824,3 g.

4 000 kr

Utrop: 4 400 kr

DOSA, silver, invändigt förgylld, oval, blomdekor, Johan Fredric Löfgren, Karlskronan 1842, mått 7,2 x 4,9 x 2,0 mm, vikt 47,7 g, skada och bucklor.

Utrop: 500 kr

ARMRING, vitmetall, granater, 54x44 mm, buckla, limrester.

500 kr

Utrop: 600 kr

COLLIER, sterlingsilver/18K guld, Staffan Thelin, Hudiksvall 1995, mått 12,5 cm, vikt 49,0 g.

Utrop: 900 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.

Utrop: 10 600 kr

HELALLIANSRING, 18K roséguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 10 600 kr

3 100 kr

Utrop: 3 500 kr

Silver Soppslev

RAGUSKED, silver, kontrollstämplad av Ludvig Zug, Riga 1863, längd 31,7 g, vikt 150,1 g, gravyr.

950 kr

Utrop: 1 000 kr