Avslutad | Moderna – Lördag 5 november 2022
OLE BENT PETERSEN, armband, 14K guld, turkoser, Köpenhamn 1960/70-tal, längd 19,5 cm, vikt 55,5 g, säkerhetskedja i 18K guld.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,71 ctv, ca TW-Ca/VS-SI, höjd 55 mm, vikt 8,6 g, krokar med stopp.
LAPPONIA, manschettknappar, Devils Wheels, 18K guld, design Björn Weckström, signerade, diameter 20 mm, vikt 16,6 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 15 mm, vikt 3,2 g, huggies.
TIFFANY & CO, collier, Diamond Heart Pendant, platina, 16 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, längd 39 cm, vikt 4,4 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, 18K vitguld, Morgondagg, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 3,6 g.
IBE DAHLQVIST OCH OLOV BARVE, halskrage, Kaskad, brons och mässing, höjd hänge 17 cm, collier 12,6 x 11 cm, påse.
RING, sterlingsilver, Bavna, rubin ca 7,78 ctv, åttkantslipade bruna och gråa diamanter ca 1,36 ctv, storlek 16,75 mm, vikt 5,2 g, stenar av lägre kvalitet med ytdefekter.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, Bavna, rubiner ca 33,84 ctv, åttkantslipade bruna och gråa diamanter ca 1,50 ctv, stift, längd 33 mm, vikt 12,8 g, stenar av lägre kvalitet med ytdefekter.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver/14K guld, Bavna, rosa safirer ca 14,36 ctv, åttkantslipade bruna och gråa diamanter ca 1,67 ctv, stift, längd 59 mm, vikt 12,8 g, stenar av lägre kvalitet med ytdefekter.
KEDJA, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/VS-SI, längd 41,5 cm, vikt 3,5 g.
TENNISARMBAND, 18K svartrodinerat guld, behandlade rosa safirer ca 2,62 ctv längd 17 cm, vikt 7,7 g.
ARMBAND, 18K guld, flerfärgade safirer ca 4,00 ctv, tsavoriter, 16 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/VS, längd 17 cm, vikt 13 g.
COLLIER, 18K vitguld, 12 droppslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-SI, längd 41-43 cm, vikt 6 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 79 briljantslipade diamanter ca 1,29 ctv, ca W/SI-P, längd 18 cm, vikt 8,3 g, några diamanter med skador samt ytdefekter.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 70 briljantslipade diamanter ca 3,33 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 17 cm, vikt 8 g.