Avslutad | Moderna – Lördag 5 november 2022
RING, 14K vitguld, kula av lapis lazuli ca 10 mm, 4 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, 1 skadad, stl 16,75 mm, vikt 8,5 gram.
RING, 18K guld, navettslipad safir, 10 briljanter ca 0,30 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 12,3 gram, safiren och enstaka diamanter med nagg,
EFVA ATTLING, ring, Funky ring paparazzi, sterlingsilver, stl 17 mm, vikt 25,4 g, originaletui.
ENGELBERT, ring, 18K guld, champagnefärgade diamanter ca 0,86 ctv, stl 17,5+ mm, vikt 2,8 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, champagnefärgade diamanter ca 0,86 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
ENGELBERT, ring, Wave, 18K guld, champagnefärgade diamanter 0,12 ctv, stl 17,5 mm, vikt 1,8 g.
ENGELBERT, ring, Wave, 18K roséguld, champagnefärgade diamanter 0,12 ctv, stl 17,5 mm, vikt 1,6 g.
ENGELBERT, alliansring, 18K vitguld, 24 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 33 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCa/P, höjd på hänget 15 mm, ankarlänk 42 cm, vikt 2,1 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW(F)/SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, WGI certifikat.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca W(H)/SI2, 40 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-TCr/SI-P, 2 rubiner ca 0,02 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g, IGI Jewellery Identification Report.
RING, 18K guld, borstad yta, 3 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 18 mm, vikt 10,2 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,4 g.
RING, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,7 g.
REY URBAN, armring, silver, arbetad yta, Stockholm 1968, mått 65 mm, vikt 23,2 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, del av rådiamant ca 0,83 ct, rådiamanter ca 0,84 ctv, stl 17 mm, vikt 6,2 g.