Avslutad | Klockor – Lördag 1 oktober 2022
Klockor Hublot
HUBLOT, Geneve, Classic Fusion, Cal HUB 11 (SW 300-1), Serie nr. 1208555, herrur, 42 mm, titan, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat läder/gummiband, viklås (stål), ca 2018, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Cal 711, Serie nr. 27088505, Ref nr. BA 153.0038, Boett nr. 151,0038/153.0038, herrur, 27,5 x 30 (37,5) mm, 18K guld, automatisk, safirglas, skadad urtavla, läderband, ca 1968.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 3962901, Boett nr. 4492333, 14K guld, ankargång, urtavla ej signerad, bucklor, ca 1910.
OMEGA, fickur, 49,5 mm, Serie nr. 5613817, Boett nr. 5621411, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, gravyr, motiv, bucklor, ca 1916, läderpåse.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft = 300 m), Chronometer, Ref nr. 126613LN, Serie nr. 8HV87549, Cal 3235, herrur, 41 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, svart keramisk ring, Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97JA03-7VU/V3R, cert, augusti 2022, box, ytterkartong.
Klockor Alpina
ALPINA, herrur, 33 mm, Cal 592, Verk nr. 8809, Boett nr. 0397 / 260397, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
Klockor Heuer
HEUER, kronograf, Cal Valjoux 22, Verk nr. 700875, Ref nr. 347 NR, Boett nr. 53957, herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, renoverade/relumade visare, boett signerad Heuer, läderband, ca 1945.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 16233, Serie nr. L967898, Cal 3135, Verk nr. 5515501, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, gravyr, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523 H 18-O4/455 B, ca 1990.
OMEGA, Genève, Dynamic I (-T Swiss Made T-), Cal 565, Serie nr. 26874592, Ref nr. ST 166.0039, Boett nr. 135.033 / 136.033 / 165.039 / 166.039, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, defekt (lös rotor), integrerat läderband (se fördjupad info), ca 1969.
OMEGA, Seamaster, Professional (600m/2000ft), Planet Ocean 600 M, Chronometer, Cal 2500 (C), Verk nr. 80977033, Serie nr. 80977033, PIC nr. 2909.50.38, Ref nr. SU 368.1653, Boett nr. 168.1653 (LL), herrur, 42 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, läderband, viklås, Ref nr. 94521813, ca 2005.
HEWLETT PACKARD, HP-01, Calculator, LED, "Cricket", Ref nr. 1A-001, Boett nr. 1801A/33217, herrur, 41 x 46 mm, stål, digital, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, viklås, längd 155 mm, ca 1978.
LONGINES, Legend Diver Watch, Cal L633 (ETA 2824-2), Serie nr. 47523848, Ref nr. L3.674.4.50.6, Boett nr. L3.674.4, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, servicebehov, vridbar innerring, läderband, originallänk, viklås, Ref nr. L600152016, cert, mars 2018, box, ytterkartong.
Klockor Bell & Ross
BELL & ROSS, BR 126, Cal ETA 2894-2, Serie nr. 26899, Ref nr. BRV126-BEI-ST-SCA, Boett nr. BR 126.A-S13129, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, ca 2018, box.
Klockor Corum
MEMOTIME, Save the Sea, "Corum Design", Cal ETA 2824-2, Boett nr. 902/6838, herrur, 37 mm, blåeloxerat stål/guld (eloxering delvis bortnött, se bild), automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 1995.
Klockor Chopard
CHOPARD, L.U.C 1937 Classic, Chronometer, Cal 12 3/4" LUC 1.010, Verk nr. 125734, Serie nr. 1793431, Ref nr. 168544-3002, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, maj 2022, träbox, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster (150m/550ft), Aqua Terra 150 M, Chronometer, Cal 2500 (B), Verk nr. 80714157, Serie nr. 80714157, PIC nr. 2503.34.00, herrur, 39,2 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, skadad krona/kronhals, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1574/898, längd 185 mm, ca 2004.
OMEGA, Constellation ´95, Chronometer, Cal 1120, Verk nr. 60345805, Serie nr. 60345805, PIC nr. 1302.30.00, Ref nr. DE 368.1201, Boett nr. 368.1201, herrur, 35,5 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, integrerad originallänk (halvstav), viklås, Ref nr. 1551/861, ca 2000.
JAEGER-LE COULTRE, Master Compressor Extreme World Chronograph, Cal 752, Serie nr. 0179, Ref nr. Q1766440, Boett nr. 150.6.22, kronograf, herrur, 46,3 mm, platina/titan, automatisk, safirglas, datum, världstidvisning, 2 tidszoner, läderband, viklås i 18K vitguld, ca 2006, servicebox. Limiterad och numrerad (Nr. 120/200).
ROLEX, Oyster Perpetual, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Ref nr. 14060, Serie nr. X707830, Cal 3000, Verk nr. 4559722, Boett nr. 14060, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, renoverade visare, utbytt iläggsring (Luminova), Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-R12/501 B, servad mars 2022, ca 1993.