Avslutad | Klassiska – Lördag 24 september 2022
ENSTENSÖRHÄNEN, 18K guld, briljanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, skruvstift, vikt 1,7 g, en diamant med nagg på kuletten.
LORDRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,18 ct, ca TW/VS, 2 smaragder, stl 16,5 mm, vikt 8,0 g, ena smaragden är skadad.
LORDRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, 2 blå safirer, stl 16,5 mm, vikt 8,0 g, en safir med skador.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, rubin ca 1,30 ct, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,46 ctv, ca W/VVS,6 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad amazonit, 5 diamanter med äldre briljantslipningar ca 0,20 ctv ca W/VS-P, stl 17,75 mm, vikt 13,0 g, saknar stämplar.
RING, 18K vitguld, 34 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/SI-P1, stl 17,25 mm, vikt 5,9 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, rubin ca 0,65 ct, 36 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI Wien, Österrike, stl 17,25 mm, vikt 7,2 g, ett fåtal diamanter med nagg vid kuletterna.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd ca 3,51 ctv, briljant - och trapetsslipade diamanter ca 0,67 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4 g.
CARMOSÉRING, platina, rubin, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,2 g.
ARMBAND, 18K vitugld, 5 briljantslipade diamanter 0,72 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 18 cm, vikt 2,9 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,51 ct, ca TCa(K)/VS1, längd 40 cm, vikt 2,4 g, natural på rondisten.
PÄRLÖRHÄNGEN, 14K vitguld, Southsea pärlor, ca 13,1-13,9 mm, vikt 7,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 110 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW(G)/VS, stift, vikt 7,0 g.
PÄRLCOLLIER, 37 odlade south sea pärlor ca 11-12,4 mm, off round, lås i 18K vitguld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, Italien, längd 45 cm, vikt 83,4 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, MPCs Smyckeskonst, Göteborg, längd 50 cm, vikt 7,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 smaragdslipade diamanter ca 0,24 ctv, briljantslipade diamanter ca0,67 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 69 mm, vikt 4,8 g, stift.
BONBONNIERE, silver, Jugend, Köpenhamn 1919, hamrad yta, på fyra kulfötter, diameter 12 cm, höjd 10 cm, vikt 190,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 69 briljantslipade diamanter ca 3,04 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, enstaka P, längd 18 cm, vikt 11,3 g.