Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2022
ARMRING, silver, Bengt Liljedahl, Stockholm 1973, innermått 6,5x6,5 cm, vikt 64,0 g.
COLLIER, silver, L Laver, signerad Hjalmarsdotter, Stockholm 1955, längd 45 cm, vikt 19,5 g.
Ädelstenar Safirer
ROSA SAFIR, ovalslipad, 0,88 ct, 5,9x5,3x2,9 mm, nagg och inneslutningar når ytan.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGD, smaragdslipad, 0,51 ct, 5,7x4,7x2,3 mm, liten skada och inneslutningar når ytan.
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
ARMRING, silver, tigeröga, Ge-Kå, Stockholm 1962, innermått 5,5x6,0 cm, vikt 53,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, venezia, sterlingsilver, grön kalcedon, Alton, Falköping 1973, längd 38 cm, vikt 25,8 g.
KARL LAINE, hänge med kedja, sterlingsilver, vit paste, längd 45 cm, vikt 3,9 g.