41 - 60 av 506
1234...26 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2022

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K vitguld/platina, carréslipade rubiner, gammalslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 18 mm, vikt 7,5 g, omarbetad, slitna fattningar, några rubiner saknas, rubiner med nagg och skador, några diamanter med nagg.

Utrop: 4 100 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/P, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 2 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/SI1, Västerås Guldsmedsatelje, Västerås 1970, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, låg krona, extra fasett vid rondisten, nagg på kuletten.

Utrop: 6 800 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TCr(I)/VS, Konstantin Pantos, Eskilstuna 1977, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, en diamant med mindre nagg.

Utrop: 4 500 kr

Smycken Enstenshänge

ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca W(H)/SI, vikt 0,3 g.

Utrop: 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, onyx, höjd 33 m, vikt 2,6 g, stift.

Utrop: 1 100 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/SI, huggies, vikt 3,1 g.

3 700 kr

Utrop: 2 900 kr

PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 6,5 mm, lås i 14K guld, längd 48 cm, knutet, vikt 55,1 g.

Utrop: 2 200 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, odlade pärlor ca 4,2-4,4 mm, lås i 18K guld, E Hacksell, Malmköping 1856, längd 21 cm, knutet, vikt 5,0 g, i behov av omträdning, emaljskador.

Utrop: 1 400 kr

MIKIMOTO, pärlörhängen, odlade pärlor, sterlingsilver/14K guld, stift, vikt 3,4 g, ej snurrebussar.

3 100 kr

Utrop: 900 kr

Smycken Nål

SÄKERHETSNÅL, 18K guld, Nordiska Kompaniet, Stockholm 1925, längd 45 mm, vikt 2,3 g.

1 600 kr

Utrop: 1 300 kr

ARMBAND, silver/låghaltigt guld, gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, längd 18 cm, vikt 10,8 g, några länkar stellöda med 18K guld.

6 100 kr

Utrop: 1 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 8,2 mm, vikt 4,9 g, stift.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

OLE LYNGGAARD, armband, brunt läder, längd 38 cm.

Utrop: 600 kr

OLE LYNGGAARD, armband, rött läder, längd 35 cm.

Utrop: 600 kr

SJÖSKUMSPIPA, skuren dekor, bakelit, munstycke trasigt, mindre skada på pipa, etui.

250 kr

Utrop: 125 kr

HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad rubin ca 1,00 ctv, briljantslipade diamanter, höjd 25 mm, vikt 1,8 g,.

Utrop: 2 800 kr

COLLIER, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-CR/P, längd 42 cm, vikt 4,3 g.

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/roséguld/vitguld, höjd 15 mm, vikt 3,5 g.

2 400 kr

Utrop: 2 000 kr

EFVA ATTLING, örhängen, Crazy heart, sterlingsilver, stift, vikt 1,1 g.

325 kr

Utrop: 350 kr