Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2022
COLLIER, kulor 11,5 mm, färgad blå kvarts och svart matterad onyx, trädd på vajer, längd 48 cm, vikt 92,7 g, ej knutet.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,19 ctv ca W/SI, stl 17,75+ mm, B A Konstgjuteri, 1993, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3-5 mm, längd 61 cm, lås i silver, vikt 9,5 g, knutet.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,41 ct, ca W/SI2, höjd 9,8 mm, vikt 0,8 g, litet nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, 3-rader, färgade odlade sötvattenspärlor, kullås i sterlingsilver, längd 46 cm.
COLLIER, behandlade färgade odlade sötvattenspärlor, knappformade ca 13 mm, lås i sterlingsilver, knutet, längd 46-51 cm.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, odlade sötvattenspärlor, hematit, krokar, längd 5 cm, vikt 4,8 g.
2 LJUSSTAKAR, silver, Ainar Axelsson, höjd 19 cm, 1971, fyllda, repor, vikt 393,9 g, signerade.
MANSCHETTKNAPPAR, sterlingsilver, grönt glas, hästhuvud i hästsko, vikt 7,7 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, odlade rosa sötvattenspärlor ca 13,5 mm, förgyllda krokar, guldfärgad kedja längd 6,5 cm, vikt 8,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 9K guld, färgade odlade sötvattenspärlor ca 11,3 mm, stift, vikt 3,6 g.
TRESTENSRING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-Cr/P, stl 18,5 mm, vikt 2,8 g, diamanter med nagg, inneslutningar som når ytan samt naturkiga håligheter.