Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 20 oktober 2022
CHRISTOFLE, bestickservis, 32 delar, nysilver, 12 matskedar, 12 matgafflar, 8 matknivar, etui,
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl ca 17,75 mm, vikt 7,5 g, storleksändrad, bucklig skena, sprickor i lödningar, två diamanter är skadade och enstaka har nagg på kuletten.
ARMBAND, förgyllt silver, John Pettersson, Stockholm 1908, längd ca 16 mm, vikt 31,0 g, säkerhetskedja, gravyr.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter samt 4 mindre briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/P, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, en av diamanten har ett nagg på rondisten, svaga fattningar, slitage på klor.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 68 briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-W/VS, längd 17,2 cm, vikt 6,2 g.
COLLIER, färgade röda kvartskulor, rosenkvarts, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 72 cm.
ARMBAND, 18K guld, 167 åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/SI, längd 18,5 cm, vikt 7,9 g, en sten saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/VVS-VS, höjd 16 mm, vikt 3,2 g, huggies.
RING, 18K vitguld, 2 briljant- och 6 åttkantslipade diamanter enligt gravyr 0,28 ctv ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, Bo Cedstam 1974, vikt 4,9 g.
COLLIER, förgyllt silver, Andreas Mikkelsen, Danmark, mått 12,8x11,8 cm, vikt 45,8 g.
SMYCKESET, collier, armbamd och örhängen, sterlingsilver, granater, odlade sötvattenspärlor, Yvonne Christa, längd 34-39 cm samt 17,5 -22 cm, stift, vikt 53,1 g.
PÄRLCOLLIER, färgade odlade sötvattenspärlor ca 10,0x8,6-10,9x9,4 mm, lås i sterlingsilver, längd 43 cm, vikt 48,8 g.