Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, diameter 32 mm, vikt 7,3 g, stift, en diamant med nagg på rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, ovalslipad diamant 0,53 ct, River(E)/VVS1, GIA dossier 6352667096, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 77 briljantslipade diamanter ca 1,41 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 16 cm, vikt 8,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,70 ct, TW(F)/SI1, GIA dossier 2337890202, stl 15,5+ mm, vikt 2,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 80 briljantslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TW-TCa/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 8,5 g.
HÄNGE, 18K guld, stjärna, 38 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-Cr/P, rosa safirer och tsavoriter ca 1,81 ctv, mått ca 27 x 27 mm, vikt 5,0 g, några diamanter har ytdefekter.
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca Cr/VS, längd 42/45 cm, vikt 1,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, svala, svarta briljantslipade diamanter ca 2,02 ctv, tsavoritögon ca 0,02 ctv, mått ca 40 x 37 mm, vikt 5,0 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K roséguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W/VS, längd 41/44 cm, vikt 1,7 g.
LAPPONIA, örhängen, Kafé, sterlingsilver, ebenholtz, Zoltán Popovits, Finland, mått 1,4x2,0 cm, stift, vikt 5,7 g.
RING, 18K vitguld, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 8,4 g, enstaka diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, ca TW(G)/VS1, Stockholm 1975, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,89 ct enligt gravyr, ca TCr(I)/VVS2, Guldsmed Bertil Nilsson, Stockholm, stavlänk längd 40 cm, vikt 6,9 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca Cr/VVS-VS, stift, vikt 1,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCr(I)/SI2, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 16,25 mm, vikt 5,1 g, den större diamanten har en större natural vid rondisten samt en öppen inneslutning som når ytan (mindre skåra) samt extra fasett vid rondisten, några av de mindre diamanterna har skador, rodieringen har släppt på ringskenan.
TENNISARMBAND, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 4,64 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 16,5 cm, vikt 14,2 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kulett samt en sten med nagg på rondist.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 82 briljantslipade diamanter ca 1,66 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 7,3 g, enstaka diamanter har små nagg på kuletten.