Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2022
CHOPARD, armband, Chopardissimo, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,37 ctv,TW/IF-VVS, ref. nr 857940-5202, serienr.640882, stl M (ca 17 cm), vikt 18,1 g.certifikat, originaletui, ytterkartong.
CHOPARD, ring, Chopardissimo, 18K vitguld, stl 17,5 mm (55), bredd 14 mm, vikt 22,6 g, ref.nr 826582-1112, serienr. 6160030, certifikat, originaletui, ytterkartong.
RING, 18K guld, 20 diamanter ca 2,88 ctv, varav 10 briljantslipade färgbehandlade gula/VS, övriga 10 med olika slipningar (2 smaragd-, 5 briljant- 2 dropp- och 1 navetteslipad), ca Cr-LY(J-P)VS-SI, stl 17,25+ mm, vikt 6,7 g.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant 1,03 ct, HPHT behandlad Fancy Vivid Orange-Yellow/VS2, färgförbättrad, GIA certifikat 2101114265, 459 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 10,0 g.
RING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca W/SI, stl 16,75+ mm, vikt 4,5 g.
SOPHIE GYLLENHAMMAR, örhängen, förgyllt/oxiderat silver, rosenslipade glasfyllda safirer i olika färger, rosenslipade diamanter av lägre kvalité, längd 7 cm, stift, vikt 18,2 g.
RING, 18K vitguld, 8 navetteslipade diamanter och 11 baguetteslipade diamanter ca 1,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, storlek 16,75 mm, vikt 5,0 g, en baguetteslipad diamant är skadad.
OLE LYNGGAARD, design string, tofs, svart silke, hänge, Leaf, sterlingsilver, Sweet drops, sterlingsilver, onyx.
LANTZ, ring, 18K matterat vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,40 ct (något dimmig), ca TW/SI, 24 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,1 gram, mittstenen har nagg på kuletten.
Smycken Påhängen
PÅHÄNGEN, 18K vitguld, brioletteslipad vit topas, Engelbert, höjd 16,8 mm, vikt 4,8 g.
ARMBAND, Avatar collection, förgyllt silver, ovalslipad citrin 28,5 ct, emalj, grönt tygband, Mandelstam, justerbar längd, originaletui.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, hjärta, design Charlotte Lynggaard, vikt 6,3 g.
OLE LYNGGAARD, LÅS och COLLIER, 18K guld/vitguld, Rustik 10,3 mm, 4-radigt med dobbar, längd 39 cm, vikt 2,7 och 17,0 g.
OLE LYNGGAARD, 18K guld, Globe, fasetterad rosenkvarts 14 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, krokar, design Charlotte Lynggaard, vikt 8,9 g, snurrebussar ej guld.
RING, 18K vitguld, odlad Tahitipärla ca 11,80 mm, 3 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, 22 trapezeslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl ca 18,5 mm, vikt 14,9 g, innerskena.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 1,22 ct, TW(F)/SI1, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g, diamanten har litet nagg på rondisten och kuletten och inneslutning som når ytan vid rondisten.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Lace, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, vikt 3,3 g, stift, etui, ytterask