Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2022
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, TCr(I)/VS1, Kaplans Safir, Stockholm 2010, stl 16,5 mm, vikt 5,8 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-TCa/P, stl 16,5 mm, vikt 1,7 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-Cr/P, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,02 ctv TW/VVS1, GIA certifikat 2396996413, vikt 1,9 gram.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17 mm, vikt 1,3 g.
GEORG JENSEN, armband, Splash, nr 429a, sterlingsilver, vitt läder, Henning Koppel, stl ca 17 cm, originaletui.
EFVA ATTLING, ring, Swirl, sterlingsilver, stl 19,25 mm, vikt 13,9 g, originaletui och ytterkartong.
EFVA ATTLING, örhängen, Swirl, sterlingsilver, höjd 35 mm, vikt 5,8 g, originalask.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, Swirl, sterlingsilver, höjd 28 mm, längd 42-46 cm, vikt 9,6 g, originalask.
HELALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,75 mm, vikt 1,3 g.
ARMBAND OCH ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, stämplad Brd.B, Danmark, längd 19,5 cm, vikt 70,8 g, clips.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca W(H)/SI2, 75 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI, 2 rubiner ca 0,02 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,8 g, ett fåtal diamanter har inneslutningar som når ytan, IGI Jewellery Identification Report.
EFVA ATTLING, örhängen, Little Rose petal Earrings, sterlingsilver, längd 54 mm, krokar, vikt 7,7 g, originalask.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,18 ct, ca TW(F)/VS2, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, diamanten har några extra fasetter runt rondisten samt natural.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 1,81 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,80 ct W(H)/VS1 HRD certifikat 14042166001, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 15,25 mm, vikt 6,3 g, ringen saknar stämplar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g.