Avslutad | Moderna – Lördag 8 oktober 2022
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 57 briljantslipade diamanter ca 4,03 ctv, ca Cr-TCa(J-L)/SI-P, längd 18 cm, vikt 9,1 g, ett fåtal diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, briljant och sköldslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 12,7 g, några diamanter med nagg, en diamant något för liten för fattningen.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 5,11 ctv, ca Cr-Ca(J-M)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 11,1 g, ett fåtal diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K guld, 107 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 5,3 g, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCr/P, 32 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 6 mm, stift, vikt 1,7 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan, 1 diamant med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,49 ct enligt gravyr, ca TW/VS, Juvelia Atelje, Uppsala, stl 15,5 mm, vikt 6,3 g, gravyr, diamanten har liten kulettfasett.
RING, 18K vitguld, korall, safirer ca 6,97 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW/VS, flexibel stl ca 16,5 - 17,5 mm, vikt 19,0 g. 1 safir saknas.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, TW(F-G)/VS, vikt 1,3 g, ena diamanten med nagg på kuletten och andra med litet nagg på kronan.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, kullås, 18K guld, diameter 10,5 mm, vikt 3,2 g, 2 collier, lapis lazuli, färgade naturstenar längd 41-44 cm.
RING, 18K guld/vitguld, 39 briljantslipade diamanter 0,39 ct TW/VS, 35 briljantslipade diamanter 0,70 ct TW/VS, stl 17 mm, vikt 10 g.
TORUN BÛLOW-HÛBE, brosch, sterlingsilver, pärlemor, abalone, längd 53 mm, vikt 7,1 g, originalask och certifikat från Atelje Minowa.
HELALLIANSRING, 18K guld med 30 briljanter 1,03 ctv, ca TW(G)/VS storlek 17,25 mm
EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver, Homo Sapiens, Stockholm 1997, stl 16 mm, vikt 10,7 g, originaletui.
GEORG JENSEN, hänge, Möbius, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, Danmark, 2004, höjd 3,1 cm, vikt 5,6 g, saknar rem.
ATELJE MINOWA, brosch, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, signerad, Stockholm 2002, mått 42x47 mm, vikt 12,6 g.
OLE LYNGGAARD, armband, brunt läder, längd 38 cm, vikt 10,0 g, påse, originaletui.