21 - 40 av 103
123...6 Gå till

Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 12 november 2022

Klubbad för

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona (T Swiss Made T), Chronometer, "First Series Dial - 4 Line", "Mark 2 Bezel", Ref nr. 16520, Serie nr. L346544, Cal 4030, Verk nr. 18977, Boett nr. 16500, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg/repor), servicebehov, Oysterlocklänk (utbytt 1999), viklås, Ref nr. 78390A-X1/803, längd 181 mm, ca 1989.

265 000 kr

Utrop: 270 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Aquanaut, Cal 324 S C, Serie nr. 7052381, Ref nr. 5167A-001, Boett nr. 6178342, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, gummiband (Tropical), viklås, längd 200 mm, cert, maj 2017, box, ytterkartong.

470 000 kr

Utrop: 320 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16710 T, Serie nr. Z487559, Cal 3185, Verk nr. 3 1030967, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, 24-timmarsvisning, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78790A-OP10, cert, 2007, box, ytterkartong.

144 000 kr

Utrop: 142 000 kr

Klockor Glashütte

GLASHÜTTE, Original, Senator Panorama Date, Cal GUB 100-03, Verk nr. 00460, Serie nr. 0090, Ref nr. 100-03-11-01-04, herrur, 40,1 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, stort datum, glasbaksida, läderband, viklås i 18K rosa guld, cert, april 2007, träbox, ytterkartong.

68 000 kr

Utrop: 62 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master (Swiss), Chronometer, "Swiss Only Dial", Ref nr. 16700, Serie nr. A135217, Cal 3175, Verk nr. 3 8126977, Boett nr. 16700, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790-X2/501 B, ca 1999.

98 000 kr

Utrop: 96 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, Gondolo, Cal 215, Serie nr. 1901284, Ref nr. 5109G-001, Boett nr. 4405530, herrur, 30 x 34 (43) mm, 18K vitguld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne i 18K vitguld, servad maj 2022, cert, maj 2008, box, ytterkartong.

98 000 kr

Utrop: 85 000 kr

Klockor Tudor

TUDOR, Prince Date, Automatic-Chrono Time (Swiss Made), Cal ETA 7750, Serie nr. H389177, Ref nr. 79260, Boett nr. 8110, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 62590-DT4/632 P, cert, juni 2006, box, ytterkartong.

52 000 kr

Utrop: 34 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 118296, Serie nr. P199171, Cal 3155, Verk nr. 3 8609549, Boett nr. 2096, herrur, 36 mm, platina, automatisk, safirglas, dag, datum, diamanturtavla (8 st. 8/8 + 2 st. baguetter), briljanter på hornen (32 st. TW/VVS, ca 0,51 ctv), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 83856-DE6/AB, totalvikt 211,7 gram, längd 182 mm, ca 2001.

290 000 kr

Utrop: 285 000 kr

IWC, International Watch Co, Schaffhausen, Yacht Club II (Swiss), Cal 2250, Ref nr. 3311, Boett nr. 2345819, herrur, 34 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, ca 1988.

25 500 kr

Utrop: 19 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16018, Serie nr. 6540526, Cal 3035, Verk nr. 0606412, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 8386-F/49, längd 180 mm, totalvikt 125,2 gram, cert, april 1982, box.

114 000 kr

Utrop: 90 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16700, Serie nr. W424101, Cal 3175, Verk nr. 7193259, Boett nr. 16700, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, 24-timmarsvisning, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-W8/501 B, ca 1995.

Utrop: 96 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, s.k. "Spider Lugs", Cal 27SC, Serie nr. 701049, Ref nr. 1578, Boett nr. 666939, herrur, 35 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, böjt horn, gravyr, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 1951, såld 3:e maj 1952.

71 000 kr

Utrop: 52 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116520, Serie nr. M303611, Cal 4130, Verk nr. C 0352141, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg/repor), Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78490-EO12, cert, mars 2008.

190 000 kr

Utrop: 195 000 kr

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Calatrava, Cal 215 PS, Serie nr. 5740106, Ref nr. 5123R-001, Boett nr. 4622600, herrur, 38 mm, 18K rosa guld, manuell, safirglas, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K rosa guld, cert, maj 2013, box.

138 000 kr

Utrop: 120 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16233, Serie nr. P537677, Cal 3135, Verk nr. 3 8715412, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H-18-AB11/455 B, cert, januari 2001, box, ytterkartong.

82 000 kr

Utrop: 43 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16570, Serie nr. S810987, Cal 3185, Verk nr. 6790506, Boett nr. 16570, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78360-T5/501 B, längd 183 mm, cert, 1995, box, ytterkartong.

82 000 kr

Utrop: 82 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master (Swiss-T<25), Chronometer, s.k. "Tritinova Dial", Ref nr. 16700, Serie nr. U443564, Cal 3175, Verk nr. 3 7969118, Boett nr. 16700, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790-U/501 B, cert, november 1998, box, ytterkartong (skadad).

142 000 kr

Utrop: 86 000 kr

Klockor Audemars Piguet

AUDEMARS PIGUET, Royal Oak, Cal 2506, Serie nr. 262181, No 1261, Ref nr. 56023SA.OO.0477SA.01, Boett nr. C14026, herrur, 36 mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. J8, täthetsservice 2022 (fabrik), "Extract From The Archives", 20/11 1985, box, ytterkartong.

110 000 kr

Utrop: 115 000 kr

Klockor Panerai

PANERAI, Luminor Marina (T Swiss T), s.k. "Destro", Cal OP II (ETA 6497-1), Verk nr. 177935, Serie nr. B172/500, Ref nr. PAM00022, Boett nr. OP 6522 / BB 985644, herrur, 44 mm, stål, manuell, safirglas (repor), liten sekundvisare, tygband, ca 1999.

50 000 kr

Utrop: 52 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master II (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16710 T, Serie nr. F419823, Cal 3185, Verk nr. 3 9792589, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790A-CL2/AD, cert, juni 2004, box, ytterkartong.

122 000 kr

Utrop: 112 000 kr