Avslutad | Klockor – Lördag 6 augusti 2022
Klockor Rado
RADO, Ceramica Multi, Serie nr. 01427028, Boett nr. 193.0324.3, herrur, 28 x 33 mm, analog/digital, high-tech ceramica, quartz, safirglas, integrerad originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04599, ca 2000.
Klocktillbehör Certina
CERTINA, herrur, 37 mm, Cal 29-251, Boett nr 755.3519.68, 18K guld, quartz, mineralglas, datum, gravyr, buckla bakboett, läderband, ca 1975.
LONGINES, Conquest (5bar / 50meter), VHP, Cal 288, Serie nr. 48356227, Ref nr. L3.716.4.76.5, Boett nr. L3.716.4, herrur, 41 mm, stål, quartz (Very High Precision), safirglas, datum (Perpetual Calendar), läderband, viklås, cert, augusti 2021, box, ytterkartong.
BREITLING, Super Avenger, Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2630453, Serie nr. 2630453, Ref nr. A1337011, Boett nr. 1512 B5, kronograf, herrur, 48,4 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Professionallänk II, viklås, Ref nr. W1312/135A, cert, augusti 2012, box, ytterkartong.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 14107701, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-14, stål (Staybrite), manuell, plexiglas (skadat), liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1954.
ZENITH, herrur, 33,5 mm, Cal 11.6, Boett nr. 46.0690.116, guld/stål, quartz, plexiglas (skadat), datum, skadad urtavla, ca 1980.
TAG HEUER, 6000, Professional (200 Meters, T Swiss Made T), Chronometer, Cal 1.95 (ETA 2892A2), Verk nr. 48499, Serie nr. 48499, Boett nr. WH5112-K1, herrur, 39 mm, stål, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, defekt, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. BA0675-MOA-A9, ca 1997, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Hampton, Cal ETA 2000, Serie nr. 2684197, Boett nr. MV045120, herrur, 24,5 x 31 (40,5) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, ca 2000.
BREITLING, Navitimer 01, Cal B01, Verk nr. 3110593, Serie nr. 3110593, Ref nr. AB012012/BB01, Boett nr. 1912 B3, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innerring, läderband, originalspänne, cert, januari 2015, box, ytterkartong.
Klockor Tudor
TUDOR, Geneve, Classic, Date (100 m=300 ft), Cal ETA 2824-2, Serie nr. I481601, Ref nr. 21013, herrur, 38 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 62583-FZ8, cert, augusti 2018, box, ytterkartong.
Klockor Movado
MOVADO, Museum, Serie nr. 1836632, Boett nr. 84 A2 878.2, herrur, 34,5 mm, stål, quartz, safirglas, läderband, viklås, ca 2000.
Klockor Corum
CORUM, Buckingham, Cal ETA 956.032, Serie nr. 787962, Ref nr. 138.181.20, herrur, 37 x 39 mm, stål, quartz, safirglas (nagg), läderband, originalspänne, cert, maj 2007, box (skadad), ytterkartong (skadad).
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, Elegance, Cal ETA 2892A2, herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. E07, ca 2010.
TAG HEUER, Connected Modular, s.k. "Smartwatch", Serie nr. PE0538HR6380609, Ref nr. SAR8A80.FT6045, unisex, 46 mm, titan/svart PVD, digital (se fördjupad information), batteridriven, safirglas, gummiband, viklås i titan, Ref nr. FC5063-Y-N2, laddutrustning, extra gummiband, cert (digitalt), oktober 2016, box, ytterkartong.
Klockor Christian Dior
DIOR, Chiffre Rouge, Cal ETA 2894-2, Ref nr. CD084610M001, Boett nr. EE5680, kronograf (defekt), herrur, 38 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), glasbaksida, originallänk, viklås, ca 2010.
ROLEX, Oyster Perpetual (T Swiss Made T), Ref nr. 67194, Serie nr. N450665, Cal 2130, Verk nr. 2039637, Boett nr. 67000, damur, 25 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), skadad urtavla, OBS: saknar vitguldsring (se fördjupad information), Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78340-R3/566 B, cert (ej daterat), ca 1993, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 16220, Serie nr. L375599, Cal 3135, Verk nr. 5633975, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, utbytt urtavla (Luminova), skadad boett (porer), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-O8/555 B, cert, januari 1991, box, ytterkartong,
BREITLING, Navitimer 01 46, Chronometre, Cal B01, Verk nr. 3201592, Serie nr. 3201592, Ref nr. UB0128A/Q613, Boett nr. 2816B4, kronograf, herrur, 46 mm, stål/rosa guld, automatisk, safirglas, datum, vridbar innering, glasbaksida, läderband, Navitimerlänk (stål), viklås, cert, mars 2017, box, ytterkartong. Limiterad (men ej numrerad) upplaga om 100 exemplar).
OMEGA, Seamaster, Professional (600m/2000ft), Planet Ocean, Chronometer, Cal 2500 (C), Verk nr. 81871778, Serie nr. 81871778, PIC nr. 2201.50.00, Ref nr. SU 368.1651, Boett nr. 168.1651 (LL), herrur, 42 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, originallänk (se fördjupad information), viklås, Ref nr. 1580/952, cert, september 2009, box, ytterkartong.