Avslutad | Klockor – Lördag 6 augusti 2022
Klockor Hublot
HUBLOT, Genève, Classic Fusion, "Aerofusion", Moonphase, Cal HUB1131 (SW 300-1), Ref nr. 517.NX.0170.LR, Boett nr. 1106169, herrur, 45 mm, titan, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, glasbaksida, integrerat läderband/gummi, viklås (stål), cert (chip, ej aktiverat, ej komplett), ca 2015, box (skadad), ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (-T Swiss T-), Ref nr. 6917F, Serie nr. 6772323, Cal 2030, Verk nr. 939609, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, Jubileelänk (ändfästen i stål), viklås, Ref nr. F/468, ca 1981.
IWC, Schaffhausen, Der Fliegerchronograph (T Swiss Made T), Cal 7922, Serie nr. 2558998, Ref nr. 3706-01, Boett nr. 2672905, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, dag (tyska), datum, läderband, originalspänne, cert, april 1998, box (skadad).
OMEGA, Constellation, Calendar, Chronometer, Cal 561, Serie nr. 23819296, Ref nr. ST 168.0005, Boett nr. 168.005 (SGR), herrur, 34 mm, stål, automatisk, plexiglas (skadat), datum, utbytt urtavla, skadad urtavla, gravyr, ca 1966, metallänk ej original.
Klockor Rado
RADO, Ceramica, Ref nr. 111.0322.3, Serie nr. 36674994, midsize, 24 x 30 mm, high-tech ceramica, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 03985, längd 170 mm, ca 2000, box.
OMEGA, Herrur, 22 x 31 (40) mm, Cal T 17, Serie nr. 8386735, Boett nr. 9359054, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1938.
LONGINES, Hydro Conquest (30bar/300meter), Cal 888.3 (ETA A31.L02), Serie nr. 52408806, Ref nr. L3.782.4.06.9, Boett nr. L3.782.4, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, grön keramisk bezel, gummiband, viklås, Ref nr. L639154517 W, cert, juni 2021, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 1333, Serie nr. 43501635, Ref nr. DB 198.0121, Boett nr. 198.0121. herrur, 33,5 x 32 (38) mm, stål/guld, quartz, safirglas, datum, läderband, ca 1979.
STEINHART, Red Nav B-Uhr 44, Cal ETA 2824-2, Serie nr. 86/88, herrur, 44 mm, brons, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne i brons, cert, mars 2016, box (skadad), ytterkartong (skadad). Limiterad och numrerad (Nr. 86/88).
Klockor Glycine
GLYCINE, Lagunare L1000 (1000 FT), Cal ETA 2824-2, Ref nr. 3850, Boett nr. 525969, herrur, 46 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, vridbar innering, OBS: skruvade bandstift saknas, gummiband, originalspänne, ca 2009, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Date, "Tachymetre", Cal 1152 (ETA 7750) Serie nr. 55001172, PIC nr. 3511.50.00, Ref nr. ST 375.0043, Boett nr. 175.0043/375.0043, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 1469/813, cert, november 1996, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Royal Black Copper, "Krons Edition", Cal SS G7, Serie nr. 8/50, Ref nr. SS-16412-DLC-1, herrur, 41 mm, DLC (Diamond Like Carbon), automatisk, safirglas, datum, urtavla i koppar, glasbaksida, gummiband (skadat), originalspänne i svart stål, cert, januari 2017, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 8/50).
Klockor Heuer
HEUER, Monte-Carlo, Cal 1666 (EWD), Boett nr. 17310, panelur, 55 mm, vitmetall, stoppur, 60 sek/60 min/12 timmar, plexiglas, digital timvisning, defekt, boett/metallplatta signerad Heuer-Leonidas SA, (58 x 58 mm), ca 1965.
Klockor Epoch
EPOCH, Stockholm, First Lady Chronograph, Ref nr. EP3604, Boett nr. EP3600, kronograf, damur, 32 mm, stål, quartz, safirglas, datum, diamanturtavla (6 st.), originallänk, viklås, ca 2021, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Ref nr. 69173, Serie nr. 9568529, Cal 2135, Verk nr. 0688550, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, skadade visare, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523D-AD10/468 B, cert, april 1987, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Ref nr. 69173, Serie nr. 8457888, Cal 2135, Verk nr. 175301, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, utbytt urtavla/visare (Luminova), diamanturtavla ( 10 st. 8/8), defekt (servicebehov), skadad krona/kronhals, Jubileelänk (skadad, se bild), viklås, Ref nr. 62523D.18-I6/468 B, ca 1984.
CARTIER, Basculante, Boett nr. 2386/22679CD, damur, 22 x 25 (32,5) mm, stål, quartz, safirglas, vändbar boett, cabochonslipad safir, skadad urtavla, läderband, viklås, ca 1999, box.
ZENITH, "Military-Type", Cal 143-6 (Excelsior Park), Boett nr. 8555518 / 839282, kronograf, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, defekt (går ej, akut servciebehov), gravyr, läderband, ca 1947.
OMEGA, Seamaster, s.k. "Tropical Dial / Spider Dial", Cal 285, Serie nr. 17893523, Ref nr. CK 14390, Boett nr. 14390-9-SC (CSP), herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1960.