Avslutad | Klassiska – Lördag 27 augusti 2022
ARMBAND, 18K vitguld, 2 odlade pärlor, ca 6 - 6,25 mm, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 18 cm, vikt 7,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W/P, flexibelt, 52x46 mm, vikt 33,7 g, säkerhetsåttor.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalfasetterade blå safirer ca 0,93 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 8 mm, stift, vikt 2,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad akvamarin ca 1,72 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 2 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 3,0 g, akvamarinen har små nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 1,36 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade blå safirer ca 1,53 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, akvamarin ca 2,10 ctv, 22 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca R-TCr/P, höjd på hänget 1,8 cm, ankarlänk 41 cm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rosa turmaliner ca 1,43 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,5 g, 1 turmalin har ett nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad akvamarin ca 0,77 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 1,5 cm, ankarkedja 41 cm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad peridot ca 5,97 ct, 56 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 28,1 g, peridoten med litet nagg, missfärgningar på guldet.
PATRIK AF FORSELLES ring, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv,ca TW/VS, stl 17,25 mm, stl 17,1 g, originaletui
CARMOSÉRING, 18K vitguld, obehandlad safir 2,87 ct, GIA certifikat 1338895565, 12 briljantslipade diamanter ca 1,01 ct, ca TW-Cr/SI, stl 16,75 mm, vikt 5 g.
KUTCHINSKY, brosch, 18K guld, smaragder, rubiner, safirer, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 1,26 ctv, London, längd 7,1 cm, vikt 24 g, ett par diamanter med skador.
PÄRLCOLLIER, 4 - radigt, odlade pärlor, ca 5,5-6 mm, lås i 14K guld, camé, agat, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, längd 40 cm, vikt 91,7 g.
RING, 18K vitguld, 9 briljant - och 8 åttkantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-W/VVS, Stockholm 1974, stl 16,75 mm, vikt 7,3 g, en diamant med nagg på kuletten, slitna klor.
ARMBAND, 18K guld, cabochonslipade safirer, 30 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, längd 16,5 cm, vikt 19,6 g, två extra länkbitar, vikt 1,4 g, en diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, 4 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Stockholm 1974, stl 17 mm, vikt 5,4 g, smaragden med inneslutningar som når ytan.