Avslutad | Moderna – Lördag 13 augusti 2022
COLLIER, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, mått ca 13 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, stift, diameter 6,5 mm, vikt 1,9 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,24 ct, ca TW(F)/SI, 16 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g, WGI certifikat.
RING, 18K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(F)/P, 66 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g.
RING, platina, smaragdslipad diamant 0,30 ct, TW(G)/VS2, GIA Report No 2347079550, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, GIA Diamond Dossier, stenkuvert.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 206 briljantslipade diamanter ca 4,27 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, längd 45 cm, vikt 22,6 g.
RING, 18K guld, behandlade safirer ca 0,96 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, safirer med nagg och skador.
FRED, ring, Une Île d'Or, 18K vitguld, refnr 1008515, bredd 1,15 cm, storlek 16,5 mm, vikt 10,4 g, originaletui, ytterkartong.
EFVA ATTLING, ring, Love Bead Grande, sterlingsilver, ametist, stl 17,5 mm, vikt 7,6 g.
SANDBERG, ring, Havsanemon, sterlingsilver/18K guld, månsten, stl 16,5 mm, vikt 8,7 g, smyckespåse.
TOUS, ring, 18K guld, 2 odlade sötvattenspärlor, stl ca 17 mm, vikt 8,2 g, originaletui.
RING, 18K vitguld, svartrodinerat, rosa behandlade safirer, 60 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,2 g, svaga fattningar, en safir med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 58 åttkantslipade diamanter ca 1,16 ctv, ca W(H)/VS, Olof Pettersson Ab, Stockholm, 1976, längd 1,5 cm, vikt 11,3 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant 1,23 ct, River(D)/VVS1, 4 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 8,8 g, HRD certifikat, gravyr, iläggskulor för storleksminskning, spricka i fattningen, 1 diamant med litet nagg på kuletten.
KARL HEINZ SAUER, ring, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, Mörbylånga 1980, stl 16,5 mm, vikt 11,9 g, svaga fattningar.(d)
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, triangulärt slipad tanzanit ca 1,30 ct, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/P, Danial Bijan Roozbahani, Stockholm, höjd 25 mm, längd 42 cm, vikt 5,6 g, tanzaniten har små nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,71 ct, ca TW(G)/SI2, stl 16,25 mm, vikt 3,9 g, diamanten har inneslutning som når ytan samt nagg och naturaler vid rondisten.