Avslutad | Moderna – Lördag 13 augusti 2022
OLLE OHLSSON, ring, silver, detalj i guld, signerad, Stockholm 1978, stl 16,75 mm, vikt 10,4 g,(d)
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 56 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, längd 2 cm, stift/clips, vikt 3,0 g.
OLE LYNGGAARD, ring, The Love Diamond Ring, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant 0,20 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 12 g.
RING, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,74 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 12,2 g.
ÖRHÄNGEN, Bonbon, 18K vitguld, ametister, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Engelbert, höjd 23 mm, vikt 4,8 g, krokar.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VVS2, briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Tresor Paris, London, stl 17 mm, vikt 3,4 g, några sidostenar har nagg och skador.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 7,5 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad tanzanit 8,45 ct, droppslipade turmaliner och tanzaniter 1,64 ctv, briljantslipade diamanter 0,07 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 5,4 g, originalask.
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, "Blomst", peridot, 3 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, stl 16,25 mm, vikt 10,9 g, originaletui.
OLE LYNGGAARD, ring, Anemone, 18K vitguld, matterat, briljantslipade diamanter 0,25 ctv, TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 10,4 g, originalask.
GEORG JENSEN, brosch, nr 325, sterlingsilver, Henning Koppel, längd 55 mm, vikt 15,3 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,53 ct, ca Light Yellow/VS, 24 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TCr-TCa/VS, storlek 17,25 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K guld, droppslipad diamant 1,44 ct, ca Cr-TCa(J-K)/VVS, briljantslipade diamanter 0,17 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16,5+ mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K guld, cabochonslipad rosa turmalin, stl 16,75 mm, vikt 12,6 g, inneslutningar som når ytan.