Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juli 2022
STIGBERT, ring, 18K guld, cabochonslipad ametist, fröpärlor, Stigbert för Engelbert, Stockholm 1971, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g, två skadade pärlor.
COLLIER, 18K vitguld, safir, akvamarin, morganit, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, längd 34 cm, vikt 6,8 g, färgstenar med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct, ca Cr(J)/VS2, John Petterssons Eftr Juvelerar, Stockholm 1972, stl 16 mm, vikt 3,7 g, diamanten har stort bord och låg krona, tunn rondist, liten skada och inverterade naturaler vid och på rondisten, lätt slitna fasettkanter på kronan och litet nagg på kronan.
ARMRING, 18K vitguld, 32 baguetteslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-SI, ca 62x54 mm, vikt 24,2 g, någon enstaka diamant sitter något snett i fattningen.
ARMBAND, 18K guld, modifierad pansar, 15 baguetteslipade diamanter ca 2,25 ctv, ca TW/VVS-VS, carréslipade smaragder, längd 18,5 cm, vikt 50,0 g, smaragder med mindre nagg, någon enstaka smaragd med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipad vit agat 31,54 ctv, droppslipade gröna safirer 0,80 ctv, briljantslipade diamanter, Mandelstam, höjd 38 mm, vitk 9 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, prehniter 15,54 ct, droppslipade gröna turmaliner 0,35 ctv, diamanter, Mandelstam, höjd 31 mm, vikt 5,2 g, stift, originalask.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade topaser 9,12 ctv, droppslipade tanzaniter 0,26 ctv, 2 briljantslipade diamanter 0,06 ctv, Mandelstam, höjd 24 mm, vikt 4,6 g, stift, originalask, ena tanzaniten med skada.
ÖRRINGAR, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr/P, diameter 17 mm, stift, vikt 2,6 g, någon diamant med inneslutningar som når ytan.
ARMBAND, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW-W/P, längd 16-19 cm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/P, 32 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-TCr/P, stift, vikt 1,1 g, båda mittstenarna har nagg på kuletter.
COLLIER, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr/P, längd 46 cm, vikt 3,0 g, någon diamant med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljanter ca 0,55 ctv, ca W(H)/SI, längd 45 cm, vikt 2,4 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljantslipad brun diamant ca 0,25 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,1 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, varav en rosa bestrålad diamant, stl 16,5 mm, vikt 10,2 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,2, g.
SCHALINS, helalliansring, Norrsken Spectra 7, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 1,61 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, gravyr, flera stenar rör sig i fattning.
RING, 18K vitguld, citrin 9,45 ct, briljantslipade diamanter 0,27 ct, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g, enstaka diamanter med mindre nagg.