Avslutad | Klassiska – Lördag 9 juli 2022
RING, platina, South Sea pärla, ca 9,6 mm, 36 trapetsslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 9,9 g, ringen är storleksändrad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 diamanter ca 2,00 ctv, (34 briljanter och 4 navetter), ca Cr-TCa/SI-P, stift, längd 2,5 cm, vikt 6,4 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipade safirer ca 2,00 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g, en diamant med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld/roséguld, droppslipade morganiter 2,40 ctv, 84 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, höjd 30 mm, vikt 7,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 168 briljantslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca W/VS, stift, höjd 25 mm, vikt 15,1 g, en diamant med skada på paviljongen.
ARMBAND, 18K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca Cr/VS, längd 17,5 cm, vikt 26,6 g, en diamant är skadad, ett par stenar har nagg.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,50 ct, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 7,8 g.
RING, 18K vitguld, 48 prinsess- och 18 baguetteslipade diamanter ca 2,19 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,5 g, svaga fattningar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade briljanter 0,77 ctv, ca TW/VS, Engs Guldatelje, Stockholm 1998, stl 17,5 mm, några diamanter med nagg.
Ring 18K vitguld hjärtslipad safir, 16 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 7,6 g, safiren med nagg.
RING, 18K roséguld, smaragdslipad ametist 4,38 ct, safirer 0,52 ctv, onyx, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS-P, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, navette - och briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 15,4 mm, vikt 3,5 g, stift.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-TCa/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, enstaka diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 55 briljantslipade diamanter ca 5,03 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 18 cm, vikt 13,3 g.
RING, platina, ovalslipad safir ca 2,5 ct, 8 gammal - och 10 baguetteslipade diamanter ca 2,30 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 14,8 g, safiren med nagg på undersidan, en diamant med nagg, storleksändrad.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, granater, akvamariner ca 4,60 ctv, gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, clips, vikt 12,8 g, diamanter med nagg och skador.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, W-Cr(H-J)/P, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 1,00 ctv enligt gravyr, ca W/VS, Schalins, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.