Avslutad | Moderna – Lördag 16 juli 2022
OLE LYNGGAARD, hänge, Sweet Drops Bird Cage, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, höjd 23 mm, vikt 4,3 g, påse, ask.
OLE LYNGGAARD, ring, Love nr 4, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,02 ct, caTW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 54 (17,25 mm), vikt 11,7 g, originaletui, påse, ytterask.
ARMRING/BRUDKRONA, Silver(925), innermått ca 6,2-6,8 cm, Cecilia KI Johansson, Göteborg 1975, vikt 49 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/SI, längd 16-19 cm, vikt 1,8 g, 2 diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K guld, knut, 142 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Love, 18K guld, matterat, Charlotte Lynggaard, höjd 14,3 mm, vikt 7,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca W/SI-P, höjd 11,7 mm, vikt 3,9 g, huggies.
Smycken Lås
GAUDY, lås, 18K guld, ovalslipad ametist, Stockholm 1991, 32x20 mm, vikt 17,5 g, för collier med bajonettlås.
CARTIER, ring, Love, 18K guld, stl 20,75 mm (65), vikt 7,4 g, ref.nr LUZ478, certifikat, rengöringskit, originaletui, påse.
EFVA ATTLING, örhängen, Miss butterfly ear, sterlingsilver, 16x22 mm, vikt 3,0 g, stift, originalask.
EFVA ATTLING, örhängen, Dots ear, 18K guld, diameter 11 mm, vikt 2,3 g, originalask.
DULONG, örhängen, Kharisma mellan, sterlingsilver, höjd 35 mm, vikt 5,7 g, stift, originaletui, ytterask.
GEORG JENSEN, örhängen, Daisy, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, diameter 11,5 mm, vikt 2,9 g, stift.
ATELIER AJOUR, ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,87 ct, ca TW(F)/VS1, 16 briljantslipade diamanter 1,60 ctv, ca TW-W/VVS-VS, 14 behandlade gröna briljantslipade diamanter 0,32 ctv, Stockholm 2022, stl 17,5 mm, vikt 13,8 g, två sidostenar har nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,77 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,0 g,
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
GEORG JENSEN, 3 ringdelar, Fusion, briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 16,4 g.