21 - 40 av 372
123...19 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022

Klubbad för

LORGNETTE, 18K guld, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1847, vikt 19,8 g.

Utrop: 6 600 kr

DOSA, silver, guilloche emalj, cabochonslipad safir, 5,0x8,5 cm, vikt 121,6 g, emaljskador.

3 000 kr

Utrop: 900 kr

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, granater, Gustaf Möllenborg, 1800-tal, längd 6,5 cm, vikt 2,1 g.

Utrop: 1 400 kr

TIFFANY & CO manchettknappar, 18K guld, ovala, gravyr G, 18,7x13,4mm, vikt 9,1 g.

5 500 kr

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/SI, stl 18 mm, vikt 6,0 g.

Utrop: 4 400 kr

RING, 18K guld/platina, trapettslipade safirer, gammalslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, åttkantslipade diamanter 0,38 ctv, ca W-CR/SI-P, stl 18,25 mm, vikt 3,4 g, några diamanter har skador och nagg.

6 100 kr

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter 0,52 ctv, ca W/SI, Stockholm 1975, stl 16 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 4 000 kr

HÄNGE/KEDJA, hjärta, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 6,8 g.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 16 000 kr

ALLIANSRING, platina, 11 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g.

Utrop: 17 200 kr

RING, 18K vitguld, blå safir ca 7,04 ct, inga tecken på värmebehandling, Sri Lanka, certifikat från ALGT, 20 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-P, stl 17 mm, vikt 4,4 g.

Utrop: 28 000 kr

ENSTENSRING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca Cr(J)/VS2, brun ton, stl 17+ mm, vikt 5,7 g, diamanten har nagg på kronan, litet nagg på kuletten och extra fasett vid rondisten.

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,9.

4 300 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, briljanstlipad diamant ca 0,30 ct, ca TCr(I)/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,4 g.

4 800 kr

Utrop: 4 800 kr

RING, 18K guld, rubiner, 6 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,9 g.

Utrop: 5 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/SI, Sven Wranges, Göteborg 2000, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSRING; 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,88 ct, ca TW(G)/SI1, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g.

25 500 kr

Utrop: 28 000 kr

RING, 14K vitguld, 39 prinsesslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW-W(G)/SI-P, 46 åttkantslipade diamanter ca 0,0,25 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,2 g, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca River/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,1 g, gravyr, ringen är i behov av rodinering.

Utrop: 8 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner ca 2,09 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W/VS, stift, vikt 4,1 g.

5 200 kr

Utrop: 5 500 kr