341 - 360 av 372
1...171819 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 18 juni 2022

Klubbad för

RING, 18K guld, 3 rosenslipade diamanter, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, mittsten med stora skador.

Utrop: 2 200 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, 2 - radigt, odlade pärlor, ca 6,5 mm, lås i 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W-TCa/P, längd 18,5 cm, vikt 22,9 g.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

PÄRLCOLLIER, 3 - radigt, odlade pärlor ca 6,75 mm, lås i 18K vitguld, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, längd 39 cm, vikt 69,6 g.

Utrop: 5 500 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-TCr/VS, stift, vikt 2,9 g, nagg på kuletten och rondisten, en diamant har brännmärken på paviljongen.

Utrop: 10 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr(J)/VS2-SI1, 42 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-Cr/SI-P, diameter 10,7 mm, vikt 4,3 g, stift, mittstenarna med nagg på kuletterna.

Utrop: 27 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, behandlad lila jade 27,5 ct, droppslipade tanzaniter 0,50 ctv, åttkantslipade diamanter 0,04 ctv, Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 7,6 g, stift, originalask.

Utrop: 7 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade ametister 12,5 ct, gröna droppslipade safirer 0,80 ctv, briljantslipade diamanter 0,04 ctv, Mandelstam, höjd 29 mm, vikt 4,8 g, stift, originalask.

Utrop: 7 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter 0,97 ctv enligt gravyr, ca TW-W/P, stl 17,75+ mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 10 000 kr

Utrop: 170 000 kr

HÄNGE, 14K vitguld, droppslipad diamant ca 1,75 ct, ca W(H)SI2-P1, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, längd 3,5 cm, vikt 6,7 g, den större diamanten har mindre nagg och sitter aningen löst i sin fattning, några av de mindre diamanterna har skador.

Utrop: 50 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,79 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g, en skadad diamant.

Utrop: 6 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, 82 briljant - och 166 åttkantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd ca 41 cm, vikt 50,5 g, etui.

31 000 kr

Utrop: 34 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 22 briljant - och 70 åttkantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift/clips, höjd 47 mm, vikt 19,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

BROSCH, 18K vitguld, 6 briljant - och 83 åttkantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 60 mm, vikt 12,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Utrop: 7 500 kr

BROSCH, 18K guld/vitguld, 11 rubiner, 56 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, C.G. Hallberg, Stockholm 1954, höjd 52 mm, vikt 8,8 g.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

RING, 18K guld, cabochonlipad peridot 12,20 ct, rosa och gröna turmaliner ca 1,04 ctv, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, Mandelstam, stl 18 mm, vikt 5,5 g, peridoten med nagg, originalask.

Utrop: 11 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 4,3 g, gravyr.

Utrop: 8 800 kr

ARMRING, 18K vitguld, 32 baguetteslipade diamanter ca 6,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-SI, ca 62x54 mm, vikt 24,2 g, någon enstaka diamant sitter något snett i fattningen.

Utrop: 45 000 kr

BROSCH, silver/14K guld, gammal - och rosenslipade diamanter ca 1,60 ctv, 1800-tal, diameter 28 mm, vikt 11,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

6 600 kr

Utrop: 5 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 0,73 ctv, 10 briljantslipade diamanter 0,40 ctv, ca TW-W/VS, Engelbert, Stockholm 1987, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.

4 600 kr

Utrop: 5 000 kr