21 - 40 av 208
123...11 Gå till

Avslutad | Klockor – Lördag 11 juni 2022

Klubbad för

Klockor Chopard

CHOPARD, Genève, Happy Diamonds, Serie nr. 231431, Boett nr. 20/3926 / 4065, damur, 23 mm, 18K guld, quartz, safirglas, "Happy Diamonds" (5 briljanter), diamantkrans (44 st. TW/VS, ca 0,44 ctv), briljanter på boetten (2 st. TW/VS, ca 0,16 ctv), integrerat läderband, originalspänne i doublé, cert, januari 1987, box (skadad).

24 500 kr

Utrop: 22 000 kr

OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 35849618, Ref nr. ST 136.0102, Boett nr. 136.0102 (LL), herrur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i vitmetall, ca 1972.

5 800 kr

Utrop: 3 200 kr

must de CARTIER, Tank, Cal 81, Boett nr. 70017 / 6 81006, unisex, 23,5 x 23 (30,5) mm, förgyllt silver (delvis bortnött), quartz, mineralglas, skadad urtavla, läderband, ca 1985.

5 300 kr

Utrop: 5 200 kr

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, s.k. "Fat Four", Ref nr. 16613, Serie nr. T688047, Cal 3135, Verk nr. 7562113, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, servicebehov, skadad klickring till dykring, Fliplocklänk, viklås (stål), Ref nr. 93153-18-V12/401 B, ca 1996.

73 000 kr

Utrop: 69 000 kr

OMEGA, Seamaster Professional (300m / 1000ft), Diver 300 M, Chronometer, Cal 3330, Verk nr. 86914235, Serie nr. 86914235, PIC nr. 212.30.44.50.03.001, Boett nr. 178.0527, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, heliumventil, blå keramisk ring, originallänk, viklås, Ref nr. 1617/751, längd 175 mm, cert, september 2017, box, ytterkartong.

26 000 kr

Utrop: 27 000 kr

BREITLING, Chronomat, Chronometre, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 268281, Serie nr. 268281, Ref nr. B13352, kronograf, herrur, 39 mm, bicolour, automatisk, safirglas, datum, Pilotlänk (stål), viklås, Ref nr. C3500/300A, cert, januari 2001, box, ytterkartong.

21 000 kr

Utrop: 18 000 kr

ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss T), Ref nr. 69173, Serie nr. 8839160, Cal 2135, Verk nr. 341892, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, skadad boett (porer), Jubileelänk (skadad, se bilder), viklås, Ref nr. 62523D.18-J6/468 B, ca 1985.

16 000 kr

Utrop: 17 000 kr

Klockor Corum

CORUM, Ingot Watch, Verk nr. 220594, Serie nr. 366048, Ref nr. 4630056, Boett nr. 5810, damur, 16,5 x 26 (28) mm, 18K guld, quartz, safirglas (nagg), urtavla 5 gram guld, läderband, cert, februari 1986.

Utrop: 9 500 kr

Klockor Heuer

HEUER, stoppur (60 sek / 30 min), 67 mm, Cal Valjoux 9, Boett nr. 128185, vitmetall, mekanisk, splittsekund, gravyr, urverk/boett signerad "Ed.Heuer & Co SA", hållare, 85 x 95 mm, ca 1965.

8 200 kr

Utrop: 5 200 kr

CARTIER, Santos Carrée, Cal ETA 2671, Boett nr. 090116576, damur, 23,5 x 23,5 (34,5) mm, stål, automatisk, safirglas (repor/nagg), skadad urtavla, defekt (servicebehov), integrerad originallänk, viklås, Ref nr. D0319099, ca 1985, box.

10 200 kr

Utrop: 6 200 kr

OMEGA, frackur, 42,5 mm, Cal 600, Serie nr. 20623502, Boett nr. 1181, 18K vitguld, ankargång, ca 1963, etui.

9 000 kr

Utrop: 9 200 kr

OMEGA, Genève, Cal 485, Serie nr. 28611230, Boett nr. C55884 / 7247, damur, 17 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, formverk, integrerad originallänk (vriden), Ref nr. 711.1555, längd 167-162 mm, totalvikt 21,7 gram, ca 1969, box.

8 000 kr

Utrop: 8 200 kr

OMEGA, Genève, Cal 1030, Serie nr. 39108460, Ref nr. BD 132.9051-1, Boett nr. 132.9051-1 /1181, herrur, 34 mm, 14K guld, manuell, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 1975, box.

6 300 kr

Utrop: 4 900 kr

Klockor Oris

ORIS, Big Crown, Royal Flying Doctor Service, Cal 735 (SW 220-1), Serie nr. 3240594, Boett nr. 7672, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, vridbar innerring, glasbaksida, läderband, originalspänne i stål, cert, januari 2014, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 0594/2000).

7 500 kr

Utrop: 7 700 kr

OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, Cal 561, Serie nr. 23895448, Ref nr. BA 168.017, Boett nr. 168.009 / 168.017, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla (delvis renoverad), läderband, ca 1968.

15 600 kr

Utrop: 9 500 kr

ROLEX, OP, Datejust, Pearlmaster, Chronometer, Ref nr. 69298, Serie nr. N587286, Cal 2135, Verk nr. 2444088, Boett nr. 69000A, damur, 29 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg), datum, MOP-tavla med diamanter (10 st. 8/8), briljantkrans, (32 st. TW/VVS, ca 1,45 ctv), Pearlmasterlänk med briljanter (118 st, TW/VVS, ca 2,26 ctv), vikl, Ref nr. 74948-R, längd 162 mm, totalvikt 104,2 g, ca 1993.

LONGINES, fickur, 49,5 mm, Cal 19,71N, Serie nr. 5162829, Boett nr. 5162829, 14K guld, ankargång, skadad urtavla/visare, monogram, bucklor, ca 1933, fickurskedja oi gulmetall.

5 800 kr

Utrop: 5 700 kr

BREITLING, Chronospace, Chronometre, "Breitling Jet Team", Cal 78, Verk nr. 1257882, Serie nr. 1257882, Ref nr. A78365Q9/G708, Boett nr. 4210 B5, herrur, 48 mm, stål, SuperQuartz, safirglas, analog/digital, vridbar räknesticka, Aero Classic länk, viklås, Ref nr. 2109/150A, cert, december 2010, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 62/1000).

Utrop: 29 000 kr

OMEGA, Constellation, "C", Chronometer, s.k. "Linen Dial", Cal 751, Serie nr. 27630827, Boett nr. 168.029 (S.F.), herrur, 35 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, dag (engelska), datum, defekt (går ej, servicebehov), räfflad glasring, originallänk, viklås, Ref nr. 1040/518, ca 1968.

6 100 kr

Utrop: 5 200 kr

OMEGA, Seamaster, Cal 552, Serie nr. 20303441, Ref nr. ST 165.0001, Boett nr. 165.001 (SGR), herrur, 34,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, defekt (servicebehov), ca 1963, metallänk ej original.

3 600 kr

Utrop: 1 300 kr