Avslutad | Moderna – Lördag 28 maj 2022
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,99 ctv, ca W-Cr/SI, stift, höjd 16 mm, vikt 6,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 3,02 ctv, TW(G)/SI1, kopia på certifikat IGI 185518754 samt HRD 15033024001, vikt 4,4 g, stift, ena diamanten har naturaler vid rondisten.
RING, äldre briljantslipad diamant 1,43 ct, Cr(J)/SI2 HRD certifikat 190000104227, briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 8,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 75 briljantslipade diamanter ca 3,13 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 8,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 26 mm, kedja 44 cm, vikt 6,0 g.
RING, 18K guld, rosa turmalin 2,20 ct, rosa safirer 1,20 ctv, briljantslipade diamanter 0,26 ctv, Mandelstam, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g, mitstenen med mindre nagg och repor, originalask.
RING, 18K guld, gul safir 2,66 ct, aprikos och gula safirer, Mandelstam, stl 18,25 mm, vikt 4 g, originaletui, mittstenen med skada på rondist och inneslutningar som når ytan.
BVLGARI, ring, Divas' Dream, 18K roséguld, pärlemor, 80 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VVS, stl 51 (16,5 mm), vikt 10,3 g, lättare brukslitage, originalask, ytterkartong.
GUCCI, collier, Flora, 18K vitguld/roséguld, briljantslipade diamanter ca 5,12 ctv, ca TW/VVS-VS, vit och grå emalj, limited edition, längd 43 cm, vikt 36,4 g, originaletui i grön sammet samt tillhörande silkespåse.
ARMBAND, 18K guld, evighetssymbol, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W-TCr/VVS-VS, längd 16/18 cm, vikt 3,3 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW(G)/SI-P, stift, vikt 1,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 25 mm, kedja 40 cm, vikt 4,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,28 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 18 cm, vikt 11,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 5,2 g, enstaka diamanter har nagg och skador.
COLLIER, 18K roséguld, prinsess-, baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld, droppslipade safirer ca 0,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g, ena safiren har små nagg.