Avslutad | Moderna – Lördag 28 maj 2022
OLE LYNGGAARD, örhängen, Lace, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter 0,32 ctv, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, vikt 3,3 g, stift, etui, ytterask
OLE LYNGGAARD, örhängen, Globe, 18K vitguld, fasetterad onyx, 2 briljantslipade diamanter 0,10 ctv TW/VS, höjd 2,2 cm, vikt 10,7 g, krokar, etui, ytterask.
RING, 18K guld, lapis lazuli, tigeröga, 5 briljanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g, tigeröga och lapis lazuli skadade.
EFVA ATTLING, ring, 18K vitguld, topas, signerad, år 2004, stl 17 mm, vikt 18,7 g, topasen rör sig i fattningen och har skada på kuletten, originaletui.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, ca 9-10 mm, lås i 18K vitguld, längd 45 cm, vikt 56,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,31 ct, Brownish Yellow/P1, stl 14,75 mm, vikt 4,1 g, naturaler vid rondisten, mittstenen med slöja, gravyr.
PIAGET, ring, Doll Heart Ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW/VS, ref. nr A56517, stl 17,25 mm, vikt 14,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Guldfynd, stl 15,75 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamnant ca 0,94 ct, ca TCa(K)/P1-P2, stl 17,75 mm, vikt 7,7 g, diamanten med skada på rondisten och nagg på kuletten.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K-L)/P1, 12 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 15,5 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, navetteslipad diamant ca 0,50 ct, ca Light Brown/P1, 14 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, behandlade gula briljantslipade diamanter 0,34 ctv, Engelbert, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 84 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca W-TCa/VVS-VS, längd 17,5 cm, vikt 8,9 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 1,49 ctv, ca Cr-Ca/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g, enstaka diamanter med nagg.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 4,62 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 18 cm, vikt 14,3 g, några diamanter med nagg.
DAMIANI, ring, 107 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,9 g, enstaka diamanter är skadade, originaletui.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,62 ctv enligt gravyr, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 7,9 g, några diamanter med nagg.