Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, turmalin, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, turmalin med nagg.
RING, 18K vitguld, tsavoriter, stl 16,25 mm, vikt 5,5 g, enstaka stenar med skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, markasiter, längd 51 cm, vikt 14,6 g.
RING, 18K roséguld, ovalslipad ametist ca 2,27 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca CR/P, stl 17 mm, vikt 2,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i silver, safir, längd 49 cm, knutet, vikt 31,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ctv, längd 38 cm, vikt 4,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, mittstenen är skadad, en sten med nagg.
RING, 18K guld, safirer och smaragder ca 1,05 ctv, 6 briljantslipade diamanter 0,03 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g.
ENSTENSRING, 14K guld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca W/VS,stl 17,5 mm, 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitugld, smaragder, 2 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 15,25 mm, vikt 3,8 g.
STIGBERT, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,07 ct, stl 17,5 mm, 1969, Engelbert, vikt 2,1 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad smaragd, 20 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K vitguld, 3 baguetteslipade safirer 0,49 ctv, 16 briljantslipade diamanter 0,17 ctv, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g.