401 - 420 av 448
1...20212223 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 12 maj 2022

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/SI-P, höjd 18 mm, vikt 6,2 g, clips/stift, ena diamanten med inneslutning som når ytan.

Utrop: 6 200 kr

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, ciselerad dekor, F.O. Ahlström, Södertälje 1852, höjd 12,5 cm, diameter 9 cm, vikt 131,0 g, gravyr.

Utrop: 2 700 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, löstagbara manschetter, J.A. Johansson, Jönköping 1891, höjd 20,5 cm, fylld botten, totalvikt 461,4 g, båda ljusstakarna har buckla vid fotringen.

Utrop: 4 400 kr

ALLIANSRING, 14K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g.

Utrop: 1 500 kr

HÄNGE, 18K vitguld, hjärta, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 25 mm, vikt 2,8 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K guld/platina, smaragd, gammal- och äldre åttkantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, smaragd med slitna fasettkanter, några diamanter med nagg.

5 100 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, cabochonslipad samragd, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCa/VS-SI, Owen & Larsson, Stockholm 1947, stl 16,25+ mm, vikt 3,6 g, slitna klor, smaragd med slitage.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, stl 16 mm, vikt 2,0 g.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, fasetterad ovalslipad rubin ca 0,95 ct, 32 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g.

5 600 kr

Utrop: 6 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 29 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,6 g.

3 900 kr

Utrop: 4 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-TCa/P, höjd på hänget 14 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 1,8 g, 1 diamant med nagg på kuletten.

Utrop: 4 400 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå safirer ca 0,90 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 18 mm, längd på kedjan 46 cm, vikt 3,7 g.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, granater ca 7,50 ctv, höjd 37 mm, vikt 4,9 g, stift, repor i granaterna.

Utrop: 6 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 3 900 kr

ARMRING, 18K guld, granat, citrin, ametist, kalcedon, rubin, svart sten, odlad pärla 50x55, mm, vikt 10,1 g.

Utrop: 8 000 kr

RING, 18K guld, behandlade safirer ca 0,96 ctv, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, safirer med nagg och skador.

Utrop: 8 000 kr

SMÖRGÅSBESTICK, silver, 12 delar, modell Rosenholm, 6 st gafflar, 6 st knivar, GAB, Eskilstuna 1969-1976, längd 13,8-16,6 cm, totalvikt 364,0 g.

1 400 kr

Utrop: 1 100 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 17 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,2 g.

3 200 kr

Utrop: 3 600 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,2 g, 1 diamant med ytliga inneslutningar, ett fåtal diamanter med nagg.

Utrop: 5 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljant- och droppslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 18 mm, kedja 40 cm, vikt 1,7 g.

Utrop: 4 900 kr