161 - 180 av 322
1...8910...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 14 maj 2022

Klubbad för

PÄRLCOLLIER, doserad, orientaliska pärlor 1,6 - 4,3 mm, längd 41 cm, lås 14K guld/vitguld med 2,2 mm pärla och två diamanter ca 0,04 ctv, ca TCr/SI och 2 diamantchips, säkerhetskedja, etui.

2 900 kr

Utrop: 2 100 kr

SMYCKESET, Armband, brosch och örclips, förgyllt silver, fröpärlor, granater, strass, emalj, troligen Ungern, Svenska importstämplar, ca tidigt 1900-tal, några pärlor saknas i broschen, L=17,5 cm.

1 400 kr

Utrop: 1 400 kr

34 DIAMANTER, briljantslipade, 1,31 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, nagg på en diamant.

Utrop: 5 700 kr

ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW(F-G)/VS, infattad med 8 klor, stl 17,5+ mm, AB C J Häggströms Guldsmedja, Visby 1993, vikt 3,1 g.

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca Cr(J)/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,7 g, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 17 000 kr

C.G.HALLBERG, trestensring, platina, 3 gammalslipade diamanter ca 0,45 ctv W/VS, stockholm 1937, stl 16,5 mm, vikt 2,2 g, en diamant med nagg på kulett.

Utrop: 4 800 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca W(H)/P1-P2, skruvstift, vikt 0,8 g.

Utrop: 5 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,53 ct, ca TCa(K)/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/P, slt 17,25 mm, vikt 3,8 g, mittstenen har natural på rondisten, flera diamanter med nagg och skador.

Utrop: 7 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 0,49 ct ca W(H)/VS, Kå-Ce Guldsmedja, Stockholm 1999, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g, nagg vid rondist.

7 000 kr

Utrop: 7 900 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, 10 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 19,5 mm, vikt 3,6 g, några stenar med nagg och skador, något slitna fattningar, en skadad klo.

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, kors, 6 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-W/VVS-VS, mått ca 12 x 10 mm, kedja 42/45 cm, vikt 2,6 g.

Utrop: 7 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, kors, 17 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, mått ca 21 x 14 mm, kedja 41/43 cm, vikt 3,3 g.

Utrop: 7 000 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, Davidsstjärna, 48 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TW-W(G-H/VVS-VS, Kenneth Magnell, Stockholm, längd kedja 54 cm, längd hänge ca 3,5 cm, vikt 13,8 g.

Utrop: 22 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,66 ct, ca TW(G)/P1, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,6 g, den större diamanten med inneslutning som når ytan.

Utrop: 13 400 kr

COLLIER, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-TCa/VS, motivets mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,8 g.

Utrop: 9 300 kr

RING, 14K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Cr/P, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g, inverttera naturaral, inneslutning som når ytan.

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, höjd 14 mm, vikt 9,0 g, clips.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

CARMOSÉHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 0,68 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-TCr/P, höjd på hänget 16 mm, längd 45 cm, vikt 2,5 g, smaragden nagg.

6 200 kr

Utrop: 7 000 kr

SAFIRRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.

5 200 kr

Utrop: 5 900 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 13 oval- och briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW-Cr/P, höjd på hänget 13 mm, ankarlänk 410 mm, vikt 1,9 g, 1 sten med ytlig inneslutning, mittstenen med nagg på kuletten.

Utrop: 8 800 kr