Avslutad | Klassiska – Lördag 14 maj 2022
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant ca 0,80 ct, Fancy Yellow/SI1, 38 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17 mm, vikt 4,3 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, behandlad orange safir ca 6,00 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,64 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 11,7 g, enstaka diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 26 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stift, vikt 2,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TCr/VS-SI2, 24 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, stift, vikt 2,2 g.
ALLIANSRING, platina, 11 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW-W(F-H)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g, tre diamanter har små skador.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 13 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljanter ca 0,49 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-SI, stl 16 mm, vikt 4,7 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ovalslipad rubin ca 9,5x8,5 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TCr-TCa/P, stl 18,25 mm, vikt 4,9 g, en diamant har naturliga håligheter på bordet och enstaka har små nagg på kuletten, rubinen är väldigt grunt slipad och har en liten skada i anslutning till inneslutning vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-TCr/VS, stift, mått ca 3,5 x 3,5 mm, vikt 1,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-Cr/VS, stift, mått ca 3,5 x 3,5 mm, vikt 1,8 g.
COLLIER, 18K roséguld, 15 odlade pärlor ca 4,5-6 mm, 14 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-Cr/SI, längd 74 cm, vikt 10,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,77 ct, ca TCa(K)/SI1, stl 17,5 mm, vikt 5,4 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,71 ct, ca Ca(M)/VS2, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, rubiner ca 0,85 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 12,9 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Guldfynd, stl 15,75 mm, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W-Cr/VS, stift, vikt 1,3 g.
ARMBAND, 18K vitguld, kors, 16 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr/VS, längd 16/18 cm, vikt 1,9 g.