Avslutad | Klassiska – Lördag 14 maj 2022
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 3,55 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,75 mm, vikt 10 g.
RING, 18K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TCr-TCa/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 6,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,78 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 gram.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 cabochonslipade smaragder ca 1,60 ctv, 2 rosenslipade diamanter ca 4,7 och 4,6 mm i diameter, vikt 3,5 g, smaragderna med små nagg.
RING, 18K guld, turmalin, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 18 mm, vikt 17,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W/SI, Sandström & de Wit, Linköping 1994, stl 16 mm, vikt 14,8 g.
RING, 10K vitguld, baguette- samt briljantslipade diamanter ca 2,20 ctv, ca W/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 7,7 g, ett fåtal diamanter med mindre nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca Yellow/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,8 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 54 briljantslipade diamanter ca 1,62 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 21 mm, vikt 6,3 g, stift/clips.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 50 briljantslipade diamanter ca 3,89 ctv, ca W-Cr/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 13,1 g, några diamanter med nagg på kulett.
BROSCH, 18K guld/vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, mått 26x49 mm, vikt 12,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TCr/P, stl 17,25 mm, vikt 5,2 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ct, ca Cr/VS, stl 18,25 mm, vikt 9,0 g, diamanten har mindre nagg på fasettkanter.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 5,6 g.
HÄNGE/MEDALJONG, öppningsbar, låghaltigt guld, ögla i 18K guld, plats för 5 fotografier, antik, höjd 35 mm, vikt 7,9 g, flertal bucklor och skador.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.