Avslutad | Klassiska – Lördag 14 maj 2022
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 81 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI, säkerhetskedja, längd 18 cm, vikt 8,2 g, några diamanter med nagg vid kuletterna.
PÄRLCOLLIER, 39 st, odlade tahitipärlor ca 11,1 - 13,2 mm, lås 18K vitguld, längd 53 cm, vikt 99,3 g.
HÄNGE, 18K vitguld, vit opal ca 4,19 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 30 mm, vikt 7,5 g, hängdelen är löstagbar, enstaka diamanter har nagg.
CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, ovalslipad smaragd ca 1,28 ct, 4 baguette - och 8 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, stl 14 mm, 6,7 g, smaragden med sprickor och inneslutningar som når ytan, enstaka diamanter med skador och nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, hjärta, Via Carolina, ormlänk, längd 42 cm, vikt 12,7 g
HÄNGE, 18K vitguld, svarta diamanter ca 1,00 ctv, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, kors, höjd 32 mm, vikt 2,2 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 0,79 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W/VVS, stl 17,25 mm, vikt 4,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, W/SI, stl 18,75 mm, vikt 8,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter ca 2,00 ct ca TW-W/VS-SI, längd 16,5 mm, vikt 6,1 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 1,00 ct, gammal- och briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-Ca/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g, rubin med liten skada, några diamanter med nagg och skador, svaga fattningar.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca TW(G)/P1, 4 baguetteslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W(H)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g, två baguetter med skador.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, River/SI1, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g, extra fasett vid rondist, naturaler, en klo är sned, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g, gravyr.
ARMBAND, 18K guld/platina, gammalslipade och rosenslipade diamanter, vikt 6,4 g, säkerhetskedja, några diamanter med nagg, etui.
CARMOSÈRING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,2 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 15,75 mm, vikt 6,8 g, gravyr, behov av rodinering.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TW(F)/SI2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g, gravyr.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, 10 droppslipade diamanter ca 1,59 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-Cr/LY/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, baguette- och briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 16,25 mm, vikt 5,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.