Avslutad | Moderna – Lördag 7 maj 2022
OLE LYNGGAARD, 18K vitguld, Forest, fasetterad rökkvarts, briljantslipad diamanter 0,03 ctv, ca TW/VS, mått 13x25 mm, vikt 5,7 g.
HOLLAND & HOLLAND, manschettknappar, delvis förgyllt sterlingsilver, patroner, England, vikt 24,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW(G)/SI, Josefin Cummings, stl 15,5 mm, vikt 4,6 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW(G)/VVVS-SI, stl 15,25 mm, vikt 2,4 g, en diamant med nagg vid kuletten, gravyr.
GEORG JENSEN, 2 alliansringar, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, stl 15,25 mm (48), vikt 1,9 g.
TIFFANY & CO, enstensring, Tiffany Setting, platina, briljantslipad diamant 0,24 ct, TCr(I)/VVS2, inskription T&Co.Q08130214, stl 16,5 mm, certifikat, etui.
GEORG JENSEN, hänge med kedja, Halo, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW/VS, längd 45 cm, vikt 2,9 g, originaletui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, W(H)/VS-SI, stift, vikt 1,8 g.
COLLIER, 18K vitguld med 44 briljanter 0,32 ctv, TW(G)/VS, längd 40/42,5/45 cm, vikt 3,2 g.
LAPPONIA, collier, Lilia, sterlingsilver, Zoltan Popovits, Finland 1991, längd 40 cm, vikt 40,5 g.
COLLIER, sterlingsilver, delvis förgyllt, vit safir, Lily of the valley, by Lotta Jewellery, längd 78 cm.
ÖRHÄNGEN, silver, delvis förgyllt, vita safirer, Lily of the valley by Lotta Jewellery, höjd 25 mm, stift.
HAND, ring, 34 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.
ENGELBERT, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter 0,83 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 9,5 g.