Avslutad | Klassiska – Lördag 23 april 2022
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter 0,99 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,8 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 10,3 g, en diamant skadad, gravyr, sliten rodinering,
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5-7,75 mm, lås i 18K vitguld med odlad pärla och rosenslipade diamanter, säkerhetskedja i silver, längd 60 cm, vikt 50,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 87 briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca TW-TCape/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VVS-VS, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g, en sten med trasig kulett samt några med nagg på kuletten.
ARMBAND, 18K vitguld, droppslipade smaragder, åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, W/SI-P, längd 18 cm, vikt 17,8 g, smaragder med skador och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,60 ct, TW(G)/SI2, GIA inskription på rondisten 2316698672, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 22 briljanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75+ mm, vikt 2,0 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,51 ct enl. gravyr, ca TW(G)/VS, 56 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, 10 smaragdslipade diamanter, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g, mittsten med nagg på rondist.
CARMOSÉRING, 14K guld/vitguld, kuddslipad troligen obehandlad safir ca 2,70 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,9 g, slitna fattningar, safiren har nagg och slitage.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir ca 0,90 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g, rodinering har släppt något på skenan.
HÄNGE, 18K vitguld, blå safir ca 2,35 ct, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, längd 2,3 cm, vikt 2,5 g.
HELALLIANSRING, 35 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv ca W/SI, stl 17 mm, Iduna, vikt 3,0 g.