Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2022
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,3 mm, lås i silver, längd 50 cm, knutet, vikt 23,1 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade sötvattenspärlor, off round, magnetlås i vitmetall, längd 48,5 cm, vikt 40,8 g.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade sötvattenspärlor, off round, lås i sterlingsilver med cabochonslipad adventurinkvarts, längd 51 cm, vikt 45,3 g, i behov av omträdning.
ALLIANSRING, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld/vitguld, 10 brilantslipade diamanter ca 0,50 tv, ca TW/VS, Ba Konstgjuteri, Stockholm 2000, stl 19 mm, vikt 8,0 g, diamanterna har slitna fasettkanter och nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, briljantslipade, gammalslipad och åttkantslipad diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, E Gustafsson, Stockholm 1979, stl 16 mm, vikt 3,6 g, safiren har slitna fasettkanter och nagg, några diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca W/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,2 g, en diamant med skada och en med nagg.
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
Smyckestillbehör Övrigt
12 FRUKTKNIVAR, silver, svärtat trä, 1858-1862, Hans Georg Vogt & Söner, Kristianstad, längd 17 cm, total vikt 165,3 g.
BÄGARE, silver, förgylld insida, Olof Hoffstedt, 1842, Örebro, höjd 8,5 cm, vikt 110,9 g, gravyr.
ENSTENSRING, 20K guld, gammalslipad diamant ca 0,27 ct, stl 16,5 mm, vikt 2,8 g, nagg på rondisten, en klo skadad.
RING, 18K guld, smaragdslipad akvamarin ca 1,50 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, Iduna, stl 18 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, topas, 6 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.