Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 mars 2022
COLLIER, granatkulor, doserade 3,5 - 9,9 mm, synliga inneslutningar på några kulor, längd 44 cm, vikt 39,4 g, skruvlås i vitmetall.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 30 briljanter ca 0,30 ct ca W/VS, Ba Konstgjuteri, stl 18+ mm, vikt 6,7 g, enstaka diamanter med nagg och skador, gravyr.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 16,5 g, vikt 6,1 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K trefärgat guld, briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 25 mm, kedja 40 cm, vikt 4,6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad behandlad rubin ca 1,50 ct, briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/P, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g, rubin med naturlig hålighet på paviljongen.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca TW-W/P, höjd 19 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/P, höjd 16 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade rubiner ca 1,62 ctv, 32 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, TW-Cr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,1 g, rubinerna har nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 15 mm, ankarlänk 41 cm, vikt 2,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ovalfasetterad tanzanit ca 0,80 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 17 mm, längd på kedjan 41 cm, vikt 2,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv stl 17,75 mm, vikt 4 g, en diamant är skadad.