Avslutad | Klockkvaliten – Lördag 21 maj 2022
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Geneve, Nautilus, Cal 324 S C, Serie nr. 7158163, Ref nr. 5711/1A-011, Boett nr. 6233250, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. A384EBP, cert, april 2018, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss Made), Chronometer, s.k. "Fat Four", Ref nr. 16610 T, Serie nr. Y834900, Cal 3135, Verk nr. 3 9925083, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93250-AD5, ca 2003.
IWC, Schaffhausen, Scarabaeus designad av Ernst Fuchs, fickur, 56 mm, savonett, Cal 982 F, Serie nr. 2341707, Ref nr. 5420, Boett nr. 2300460 / 60/2500, 18K guld, ankargång, glasad innerboett, ca 1985. Limiterad och numrerad (Nr. 60/2500).
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft = 300m), Chronometer, Ref nr. 116618LB, Serie nr. V754045, Cal 3135, Verk nr. N725G453, Boett nr. 2378, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, blå keramisk ring (Cerachrom), Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97208-LT3, totalvikt 215,9 gram, ca 2015.
BREITLING, Navitimer, Cosmonaute (T Swiss Made T), Cal 12 (LWO 1873), Verk nr. 4406560, Serie nr. 4641, Ref nr. 81600 B, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, manuell, mineralglas, 24-timmarsvisning, vridbar innerring, läderband, viklås (ej tidsenligt), ca 1990.
ROLEX, Oyster Perpetual, Submariner (660ft=200m, Swiss-T<25), s.k. "Serif Dial", Ref nr. 5513, Serie nr. 4182696, Cal 1520, Boett nr. 5513, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, Fliplocklänk (2001), viklås, Ref nr. 93150-S DE8/580, servad mars 2021, ca 1976.
BREITLING, Long Playing (T Swiss Made T), "Kronometer Stockholm", Cal Valjoux 7736, Serie nr. 1415920, Ref nr. 815, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas, innerboett, gravyr "Tillhör Televerket 75016", läderband, ca 1973.
OMEGA, Seamaster (150m/500ft), Aqua Terra 150M, Chronometer, Cal 8501, Verk nr. 82090593, Serie nr. 82090593, PIC nr. 231.53.42.21.06.001, herrur, 41,5 mm, 18K rosa guld, automatisk (Co-Axial, rotor och brygga i 18K rosa guld), safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås i 18K rosa guld, Ref nr. 94521827, cert, juli 2017, träbox, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116523, Serie nr. S8H57149, Cal 4130, Verk nr. 168339Z7, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas (nagg), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78593-2EM/2HH, cert, maj 2016, box, ytterkartong.
ROLEX, OP, Day-Date, Chronometer, ”Masterpiece”, "Meteorite Dial", Ref nr. 18946, Serie nr. Z754142, Cal 3155, Verk nr. 3 2067341, Boett nr. 2286, herrur, 39 mm, platina, automatisk, safirglas, dag, datum, krans med carréslipade diamanter (42 st. TW/VVS, ca 3,72 ctv), meteoriturtavla med 2 st. diamanter, Pearlmasterlänk, viklås, Ref nr. 72746A-PJ5, totalvikt 272,5 gram, cert, feb 2009, box, yk.
OMEGA, Speedmaster, Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", Cal 861, Serie nr. 30580354, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145022-69 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, originallänk (senare), viklås, Ref nr. 1171/1/633, "Extract from the Archives", tillverkad 2/7 1970, levererad till Sverige, serviceetui.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, s.k. "Wood Dial", Ref nr. 16014, Serie nr. 5956890, Cal 3035, Verk nr. 0215118, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, skadad boett (porer), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510H-G12/555, cert (ej daterat), ca 1982, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69178, Serie nr. R737175, Cal 2135, Verk nr. 1006862, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570-M10/68 B, totalvikt 73,3 gram, ca 1988.
OMEGA, Constellation "Etoile Or", (T Swiss Made T), Chronometer, s.k. "Tropical Dial", Cal 564, Serie nr. 25684165, Ref nr. ST 168.0010, Boett nr. 168.0010 (GX), herrur, 35 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, utbytta visare (Luminova) / utbytesboett, läderband, "Extract from the Archives", tillverkad 10/6 1968, levererad till Sverige, serviceetui.
BREITLING, Top Time (Swiss Made T), "Kronometer Stockholm", Cal Venus 178, Serie nr. 1403649, Ref nr. 810, kronograf, herrur, 38 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), innerboett, gravyr "Tillhör Televerket 75013", läderband, ca 1973.
BREITLING, Chrono Callisto (T Swiss Made T), Cal Lemania 1873, Verk nr. 4295512, Serie nr. 2144, Ref nr. 80520, kronograf, herrur, 35 mm, bicolour, manuell, mineralglas, Rouleauxlänk (stål), viklås, cert (ej komplett), ca december 1989, box (skadad).
ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master (Swiss), Chronometer, Ref nr. 16750, Serie nr. 6656197, Cal 3075, Verk nr. 0678438, Boett nr. 16750, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, utbytt bezel/service-urtavla/visare (Luminova), Oysterlänk (2003), viklås, Ref nr. 78360-AD7/501 B, ca 1981.
Klockor Excelsior Park
EXCELSIOR PARK, "Tre Kronor", kronograf, herrur, 37,5 mm, Cal 4, Boett nr. 929312, stål, manuell, plexiglas, gravyr (Tre Kronor, 94), läderband, ca 1950.
ROLEX, Oyster Perpetual, GMT-Master (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 1675, Serie nr. 2868589, Cal 1570, Verk nr. D908919, Boett nr. 16750, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, utbytta visare (Luminova), utbytt bakboett, NATO-band, tillverkad 1970, cert, juli 1975.