161 - 180 av 235
1...8910...12 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022

Klubbad för

COLLIER, 18K vitguld, korall, 323 briljantslipade diamanter ca 14,00 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 47 cm, vikt 95,3 g, några diamanter med nagg och skador.

Utrop: 180 000 kr

GUSTAF MÖLLENBORG, armring, 18K guld, grön emalj, smaragdslipade smaragder ca 1,40 ctv, orientaliska pärlor, antikslipade diamanter ca 0,35 ctv, 1800-talets andra hälft, 57x51 mm, vikt 39,9 g, emaljskador, enstaka stenar med skador och nagg.

51 000 kr

Utrop: 28 000 kr

2 BROSCHER, silver, förgylld baksida, rosen- och carréslipade diamanter, antika, diameter 35 mm, vikt 32,5 g, senare nålar i 18K guld, några diamanter med skador och nagg.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 0,90 ct, 12 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa/SI-P, Stockholm, 1800-talets slut, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g, smaragd med slitna fasettkanter, nagg samt naturlig hålighet i anslutning till en inneslutning, några diamanter med nagg och mindre skador.

16 000 kr

Utrop: 10 000 kr

ENSTENSRING, palladium, gammalslipad diamant ca 2,10 ct, ca TCa(K)/VVS2, stl 17 mm, vikt 5,6 g, diamant med nagg vid rondisten.

60 000 kr

Utrop: 67 000 kr

W.A. BOLIN, carmoséring, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 2,10 ct, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1992, stl 18 mm, vikt 6,8 g, safir med små nagg på kronan.

22 500 kr

Utrop: 16 000 kr

RING, 18K guld, smaragdslipad ametist ca 31,0 ct, briljantslipade diamanter ca 0,88 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 17,3 g.

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade peridoter ca 6,18 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 24 mm, vikt 7 g, stift.

Utrop: 11 000 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, pärlbård, Markströms, Uppsala 1964, höjd 25,5 cm, vikt 1160,2 g, bucklor.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

JARDINIERE, silver, hänklar, på fyra fötter, Wilkens, Tyskland, omkring 1900, höjd 19,5 cm, 47x19 cm, vikt 1423,5 g, monogram.

Utrop: 10 000 kr

CLAES GIERTTA, ring, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,27 ct, ca TCr/SI, åttkantslipade diamanter 0,10 ctv, Stockholm 1988, stl 16,75 mm, vikt 13,8 g, kopia på skiss medföljer. (d)

7 000 kr

Utrop: 7 700 kr

OLE LYNGGAARD, ring, Lotus, nr 3, 18K vitguld/roséguld, akvamarin, briljantslipade diamanter 0,05 ct, TW/VS, Charlotte Lynggaard, stl 16.75 mm, vikt 12,9 g, originaletui.

32 500 kr

Utrop: 22 000 kr

Silver Kaffeservis

GEORG JENSEN, kaffe och teservis, 4 delar, nr 251, silver, svärtat trä, kaffekanna, tekanna, sockerskål, gräddkanna, Johan Rohde, Danmark 1918-19, svenska importstämplar, höjd 12,5-24,5 cm, vikt 1750,9 g, ena locket med mindre skada på knoppen, mindre bucklor, något flammig yta.

30 500 kr

Utrop: 17 000 kr

GEORG JENSEN, bestickservis, 9 delar, Konge, silver, 4 knivar, 4 gafflar, osthyvel, Danmark, längd 14,3, 16 och 20,8 cm, vikt 313,7 g.

Utrop: 5 200 kr

ARMBAND, 18K guld, rosenslipad diamant ca 4,8 mm, svart emalj, troligen Derosier & Daubron, Frankrike ca 1879-1910, längd ca 17 cm, vikt 28,9 g, säkerhetskedja, emaljskada, originaletui,

Utrop: 15 200 kr

TORUN BÜLOW-HÜBE, sterlingsilver, Falcon Eye (variant av Tigeröga) ca 31x17x4,6 mm, höjd hänge 5,2 cm, längd ca 62 cm, vikt 34,0 g. (d)

7 900 kr

Utrop: 5 700 kr

DE GRISOGONO, ring, Contrario, 18K vitguld, stl 17,5 mm, vikt 25,5 g.

15 600 kr

Utrop: 15 000 kr

Smycken Pärlarmband

PÄRLARMBAND, 3-rader, odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, lås i 18K vitguld med cabochonslipad grön fluorit ca 18 mm och åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Gerdt Hartvig Sandqvist, Stockholm 1959, längd 18 cm, vikt 45,0 g, liten buckla på baksidan av låset.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

ARMRING, 18K guld, orientalisk pärla, Frankrike 1800-talets andra hälft, svensk kontrollstämpel, bredd 18 mm, 55x49 mm, vikt 30,9 g, små bucklor.

14 200 kr

Utrop: 16 000 kr

CARL TENGSTEDT, brosch, 18K guld, flodpärlor, nyrokoko, Göteborg 1859, 45x51 mm, vikt 12,0 g, etui.

6 100 kr

Utrop: 7 000 kr