Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 4 juni 2022
LAPPONIA, ring, Quebec, 18K guld, zoisit, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca TW/VS, Björn Weckström, Finland 1982, stl 17 mm, vikt 10,5 g.
LAPPONIA, armband, Forsstenar, 18K guld, Björn Weckström, Finland, längd 18 cm, vikt 44,2 g.
COLLIER, 18K guld, droppslipad colombiansk smaragd ca 5,60 ct, Swedish Gem Lab report GR00680-14011, ovalslipad safir ca 1,30 ct, längd 44 cm, vikt 22,7 g, smaragden har små nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir 2,30 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/VVS, Christian Bauer, Tyskland, stl 19 mm, vikt 7,7 g, en diamant ca Cr, en diamant skadad, enstaka diamanter med nagg och naturaler på rondisterna.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor ca 7-7,5 mm, lås i 18K vitguld, cabochonslipad safir ca 6,25 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, längd 46 cm, vikt 69,5 g.
AUTORE, örhängen, 18K vitguld, 2 odlade South Sea-pärlor, ca 15 mm, briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW/VS, höjd 35 mm, vikt 13,1 g, krokar.
BROSCH, platina, odlade pärlor, 4 briljant- och 48 åttkantslipade diamanter ca 1,25 ctv, Johan Petterssons Eftr, Stockholm 1955, längd 36 mm, vikt 8,8 g.
BVLGARI, ring, Diva's Dream, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, stl 16,5 mm, vikt 9,5 g, originaletui, ytterkartong.
CARTIER, ring, Panthère de Cartier, 18K vitguld, fasetterade tsavoriter, onyx, emalj, ref. nr. OD2553, stl 50 (16 mm), vikt 24,5 g, originaletui.
CARTIER, armring, Love Bracelet, 18K guld, ref. nr. EU5311, stl 17, vikt 31,6 g, slitage, reparerad, certifikat, originaletui.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, kuddslipade diamanter ca 5,75 ctv, ca Light Yellow-Fancy Light Yellow/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,8 g, en diamant har inneslutning som når ytan.
WIWEN NILSSON, collier, sterlingsilver, ring och stavlänk, signerad, Lund 1959, stavarnas längd 5 mm, längd 42 cm, vikt 22,3 g. (d)
SIGURD PERSSON, ring, 18K guld, spektrolit, Stockholm 1982, stl 17 mm, vikt 9,3 g, spektrolit med mindre slitage, originaletui. (d)
BROSCH, 18K guld, droppformad cabochonslipad granat, orientaliska halvpärlor, rosenslipade diamanter, Frankrike, antik, mått 45x30 mm, vikt 12,0 g, missfärgning på guldet, etui.
GUSTAF MÖLLENBORG, armring, 18K guld, svart emalj, rosenstenar, gömmor för fotografier, Malmö 1869, 52x62 mm, vikt 56,3 g, säkerhetskedja, små bucklor, ett glas saknas.
COLLIER, med medaljong, 18K guld/platina, guilloche emalj, rosenslipade diamanter, odlade pärlor ca 3,6 mm, diameter 28 mm, fransk stämpel på kedja, längd 62 cm, vikt 26,4 g, en rosenslipad diamant saknas.
BROSCH, silver, låghaltigt guld, rosenslipade diamanter, 1800-tal, 45x25 mm, vikt 8,6 g, några diamanter med nagg och skador.
ARMBAND, 18K guld, 5 smaragdslipade akvamariner ca 54,00 ctv, 1900-talets mitt, längd 18 cm, vikt 45,9 g, säkerhetskedja, länkarna mellan akvamarinerna är delvis doublé, akvamarinerna har små nagg.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,30 ct enligt gravyr, ca TCa(K)/P1, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, diamanten har litet nagg på rondisten och kuletten.