Avslutad | Klassiska – Lördag 26 februari 2022
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 2,2 g, stift, enstaka diamanter med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr/VS-SI, längd 39,5 cm, vikt 1,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ametister ca 3,95 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,76 ctv, ca TW-W/VS, vikt 4,6 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/VS-P, höjd 3,5 cm, genombruten dekor, längd 42 cm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI2-P1, 24 äldre briljant- åttkant- och rosenslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, Juvelerare Hugo Lindgren, Stockholm 1948, höjd 24 mm, vikt 5,0 g, skruvmekanism, en av de stora diamanterna har nagg på kuletten, enstaka sidostenar har nagg och skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 32 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W/VS-SI, vikt 5,5 g, stift.
HÄNGE, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter ca 0,80-1,00 ctv, längd 7,5 cm, vikt 15,9 g, skada på mittstenen.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
HÅRKAM, 14K guld/silver, pärla, gammal- och rosenslipade diamanter, troligen sköldpaddsskal, Ryssland St Petersburg, omring 1900, höjd 12 cm, viktm16,6 g, kam trasig.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,90 ct, ca W(H)/VS2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VS, stl 15 mm, vikt 3,3 g, mittstenen har extra fasett vid rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, vikt 1,4 g, stift, ena diamanten med liten skada på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,80 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,4 g, några diamanter med nagg på kuletterna.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,66 ctv, ca TW/VS-P, vikt 1,4 g, stift, nagg på kuletterna, ena diamanten med nagg på rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW-W-/SI, vikt 1,5 g, stift, naturaler på rondisten.
ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g, enstaka diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI, Iduna, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W/VS, Iduna, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragd, 8 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,1 g, smaragd med liten skada på rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,18 ct enligt gravyr, ca TW/P, Svedboms Guld & Ädelstenar, Vetlanda 1979, stl 17,75 mm, vikt 2,1 g.